Wypowiedzenie umowy przedstawicielstwa
Pytanie:
"Mam zostać pełnomocnikiem, przedstawicielem zagranicznej firmy. Czy w treści pełnomocnictwa, zawartego u notariusza, można zawrzeć warunek, że pełnomocnictwo może być rozwiązane przeze mnie bez okresu wypowiedzenia bez podawania przyczyn? W zasadzie chodzi o bycie przedstawicielem (a nie pełnomocnikiem) zagranicznej firmy, co będzie się wiązało dla mnie ze znaczną odpowiedzialnością finansową za zobowiązania tej firmy, na które nie mam niestety wpływu. Czy w tej sytuacji możliwe jest, że w treści umowy o przedstawicielstwo, zawartej u notariusza, zawarty będzie warunek, że umowa może być rozwiązana przeze mnie bez okresu wypowiedzenia bez podawania przyczyn?"
Odpowiedź prawnika: Wypowiedzenie umowy przedstawicielstwa
Zawierając umowę przedstawicielstwa strony mogą postanowić o jej rozwiazaniu przez każdą z nich bez względu na to, czy nastąpi to za wypowiedzeniem (czyli po określonym terminie) czy bez wypowiedzenia. Wolą stron jest kształtowanie stosunku prawnego. Czym innym jest natomiast ponoszenie odpowiedzialności. Jeśli jest Pan przedstawicielem działającym na własny rachunek i we własnym imieniu, to ponosi Pan odpowiedzialność za własne działania. Zatem nie jest potrzebne wypowiadanie umowy przedstawicielstwa, gdyż wystarczy zaprzestanie działalności i w ten sposób nie będą zawierane żadne czynności rodzące odpowiedzialność. Inaczej jest, jeśli działał Pan będzie w imieniu i na rzecz reprezentowanej firmy. W takim przypadku wypowiedzenie umowy przedstawicielstwa spowoduje, że nie będzie Pan odpowiedzialny za zobowiązania powstałe niezależnie od Pan (na przyszłość) po terminie wypowiedzenia. Nie niweluje jednak takie wypowiedzenie odpowiedzialności za zobowiązania powstałe przed terminem zanim nastąpiło wypowiedzenie.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?