Apelacja- orzekanie na niekorzyść oskarżonego
Pytanie:
"Sąd Rejonowy wydał wyrok, oskarżając mnie w trzech z sześciu zarzutów, jakie stawiał mi prokurator. W przypadku trzech zarzutów sąd mnie uniewinnił. Natomiast w pozostałych trzech zarzutach sąd wydał wyrok skazujący na karę łączną półtora roku w zawieszeniu na trzy lata. Od tego wyroku wniosłem apelację w której zaskarżyłam wyrok w części, to jest z pozostałych trzech zarzutów. Prokuratura Rejonowa nie wniosła apelacji od tego wyroku w przewidzianym terminie. Obecnie w drugiej połowie marca tego roku Sąd Okręgowy wyznaczył termin rozpoznania mojej apelacji. Czy w takiej sytuacji, w której Prokuratura Rejonowa nie wniosła apelacji od Wyroku Sądu Rejonowego, to czy na rozprawie apelacyjnej przed Sądem Okręgowym Prokuratura Okręgowa może żądać zmiany zaskarżonego wyroku w części dotyczącej zmiany warunkowego zawieszenia wykonania kary, poprzez bezwzględny areszt mojej osoby, czy też w związku z tym, iż wcześniej Prokuratura Rejonowa nie wniosła Apelacji od tego wyroku takie zaskarżenie wyroku w drugiej instancji jest już niedopuszczalne?"
Odpowiedź prawnika: Apelacja- orzekanie na niekorzyść oskarżonego
Zgodnie z zakazem reformationis in peius sąd osdwoławczy nie może orzec na niekorzyść oskarżonego, jeżeli wyrok nie został zaskarżony na niekorzyść oskarżonego. Zakaz ten gwarantuje oskarżonemu, że wniesiony przez niego środek odwoławczy nie wiąże się z ryzykiem pogorszenia jego sytuacji. Tylko wniesienie przez prokuratora apelacji pozwala na wydanie przez sąd odwoławczy rozstrzygnięcia niekorzystnego dla oskarżonego. Jeżeli prokurator nie wniósł apelacji, to sąd odwoławczy nie może orzec na Pana niekorzyść. Zamiana kary pozbawienia wolności w zawieszeniu na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia stanowiłaby orzeczenie na Pana niekorzyść i jest niedopuszczalna. Sąd odwoławczy rozpozna sprawę w granicach wniesionej przez Pana apelacji.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?