Wyrok sądowy jako informacja publiczna
Pytanie:
"Zgłosiłem się do sądu rejonowego o przesłanie na adres e-mailowy uzasadnienia do wyroku. Nie miałem nigdy z tym problemu w przypadku Sądu Najwyższego, który zawsze przesyłał mi wyroki. W tej sprawie byłem jednak stroną i uzyskałem odpowiedź e-mailową z sądu następującego treści: (...) W odpowiedzi na wniosek z dnia ... Sąd Rejonowy dla ... informuje, iż dostęp do akt postępowania sądowego ( w tym możliwość otrzymania odpisu z tych akt) dla stron tego postępowania reguluje przepis art. 9 k.p.c., a tym samym z mocy art. 1 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej, wyłączone jest stosowanie przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej. Ponadto Sąd informuje, iż żądany odpis uzasadnienia do wyroku w sprawie ... może zostać przesłany drogą pocztową, po złożeniu stosownego wniosku w terminie 14 dni, w przeciwnym wypadku postępowanie o udostępnienie informacji zostanie umorzone po upływie ww. terminu. (...) czytałem jednak niedawno, że pewien naukowiec też chciał uzyskać elektroniczną wersję uzasadnienia do wyroku w sprawie, w której był stroną i wygrał przed WSA.Jak prawo reguluje tą kwestię? Czy wyrok i uzasadnienie są informacją publiczną, do której strona ma dostęp na zasadach ustawy o dostępie do informacji publicznej? Jeśli nie, czy gdyby wniosek wysłał mój kuzyn to powinien otrzymać wyrok?"
Odpowiedź prawnika: Wyrok sądowy jako informacja publiczna
Zgodnie z art. 9 kpc strony mają prawo przeglądać akta sprawy i otrzymywać odpisy, kopie lub wyciągi z tych akt, w tym odpisów wyroków. Żądanie takie mogą zgłosić w każdym czasie (nawet gdy upłynął termin do ich zaskarżenia), jednak żądanie zgłoszone po terminie, jaki strona ma na zaskarżenie wyroku, nie wywołuje skutków procesowych. Akta sprawy są dla uczestników postępowania zawsze jawne, co oznacza, że mogą je przeglądać w sekretariacie sądu i otrzymywać z nich wyciągi. Poza stronami i uczestnikami postępowania inne podmioty nie mają wglądu do akt sprawy.
Zgodnie z art. 328 kpc, uzasadnienie wyroku sporządza się na żądanie strony, które powinno zostać zgłoszone w terminie tygodniowym od ogłoszenia sentencji wyroku. Ponadto w pewnych wypadkach sąd sporządza uzasadnienie z urzędu. Jeśli nie było wniosku, ani nie sporządzono uzasadnienia z urzędu, wtedy wyrok nie będzie miał uzasadnienia.
Treść wyroku sądowego jest informacją o sprawach publicznych. Minister sprawiedliwości w swojej decyzji z dnia 4 lutego 2010 (sygn. BM-VI-066-56/10/1) uznał, że wyrok sądowy wraz z uzasadnieniem, z którego usunięto dane osobowe stron jest informacją nieprzetworzoną i można żądać dostępu do takich informacji na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej. Jeśli jednak sąd nie zgodzi się z taką interpretacją, wtedy konieczne będzie przeprowadzenie procedury odwoławczej.
Pan jak i Pana kuzyn powinni otrzymać dostęp do tych informacji.
Zwracamy jednak Pana uwagę na fakt, że żądać można tylko dostępu do informacji która istnieje. Jeśli uzasadnienie wyroku nie zostało sporządzone, wtedy nie będzie mógł się Pan skutecznie domagać dostępu do takiej informacji.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?