Wysłanie pracownika na urlop zaległy
Pytanie:
"Czy nie udzielenie pracownikowi zaległego urlopu do końca I kwartału następnego roku może skutkować przymusowym wysłaniem pracownika na zaległy urlop po tym terminie wbrew woli pracownika - występuję o wykorzystanie zaległego urlopu w maju, wobec braku takowego w I kwartale następnego roku a decyzją pracodawcy mam iść przymusowo w kwietniu/ Oczywiście abstrahuję tu od okoliczności typu szczególnych potrzeb pracodawcy, które nie mają w mojej sytuacji miejsca. Jakie możliwości obrony ma pracownik przed przymusowym wysłaniem na zaległy urlop w niedogodnym narzuconym przez pracodawcę terminie po upływie 31 marca następnego roku?"
Odpowiedź prawnika: Wysłanie pracownika na urlop zaległy
Pracodawca nie ma prawa wysyłania pracownika na urlop wypoczynkowy, do którego pracownik nabył prawo w danym roku. Zgodnie bowiem z kodeksem pracy urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Pracodawca nie ustala planu urlopów, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę; dotyczy to także pracodawcy, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa. W takich przypadkach pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem. Inaczej nieco przedstawia się sytuacja w odniesieniu do urlopów zaległych. Pracownik jest zobowiązany wykorzystać zaległy urlop w I kwartale roku następnego, w którym nabył do niego prawo. Pracodawca jest jednocześnie zobowiązany udzielić go pracownikowi w tym okresie. Okres ten może być wydłużony tylko na uzgodniony wniosek pracownika i pracodawcy. W okresie zatem, do którego pracodawca ma udzielić urlop a pracownik ma go wykorzystać urlop zaległy musi być wykorzystany. Jeśli nie zostanie wykorzystany z przyczyn leżących po stronie pracownika, to pracownik traci do niego prawo. Jeśli zostanie niewykorzystany z przyczyn leżących po stronie pracodawcy to pracownik nie traci do niego prawa. W okresie ustalonym na wykorzystanie urlopu zaległego pracodawca może wysłać pracownika na urlop przymusowy. Choć jak podkreśla orzecznictwo nie jest to sprawa jednoznaczna. Natomiast taka sytuacja jak urlop przymusowy nie jest wykluczona. Jeśli natomiast urlop nie został wykorzystany do końca I kwartału i termin ten nie został przez strony wydłużony, to pracodawca nie może wysłać pracownika na urlop przymusowy zaległy. Zatem jeśli chce udzielić pracownikowi urlopu powinien uzyskać z nim porozumienie. Nie oznacza to, że pracownik może żądać urlopu w wybranym okresie przez siebie, gdyż pracodawca może mu go nie udzielić.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?