Wysokość nawiązki

Pytanie:

"Przed sądem karnym toczy się sprawa przeciwko sprawcy tragicznego w skutkach wypadku komunikacyjnego, który miał miejsce na początku 2005 roku. Oskarżyciel posiłkowy złożył wniosek o zadośćuczynienie tej szkody w wysokości 100 000 zł ( na podstawie art.46 kk). Czy sąd może orzec taką sumę zadośćuczynienia, mimo, że kiedy miał miejsce wypadek, art. 48 kk miał inną treść?"

Odpowiedź prawnika: Wysokość nawiązki

Zgodnie z art. 46 k.k. w razie skazania za przestępstwo spowodowania śmierci, ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, naruszenia czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia, przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub przestępstwo przeciwko środowisku, mieniu lub obrotowi gospodarczemu, sąd na wniosek uprawnionego podmiotu orzeka obowiązek naprawienia wyrządzonej szkody w całości albo w części. Zamiast obowiązku naprawienia szkody sąd może orzec na rzecz pokrzywdzonego nawiązkę w celu zadośćuczynienia za ciężki uszczerbek na zdrowiu, naruszenie czynności narządu ciała, rozstrój zdrowia, a także za doznaną krzywdę. Zgodnie z art. 48 k.k. maksymalna wysokość nawiązki wynosi 100 000 zł. przed nowelizacją z 16 maja 2005 r. wysokość jednej nawiązki nie mogła przekraczać dziesięciokrotności najniższego miesięcznego wynagrodzenia w czasie orzekania w pierwszej instancji.

W przypadku zmiany przepisów ustawy znajdują zastosowanie przepisy intertemporalne. Zgodnie z art. 4 k.k. jeżeli w czasie orzekania obowiązuje ustawa inna niż w czasie popełnienia przestępstwa, stosuje się ustawę nową, jednakże należy stosować ustawę obowiązującą poprzednio, jeżeli jest względniejsza dla sprawcy. Ustawą względniejszą dla sprawcy jest ta ustawa, która stwarza dla sprawcy w konkretnej sprawie możliwość korzystniejszej dla niego oceny prawnokarnej czynu.


Jeżeli sÄ…d zdecyduje siÄ™ orzec zamiast obowiÄ…zku naprawienia szkody nawiÄ…zkÄ™ to ustalajÄ…c jej wysokość bÄ™dzie kierowaÅ‚ siÄ™ dyrektywami wymiaru kary okreÅ›lonymi w art. 53 i 54. UwzglÄ™dniać wiÄ™c bÄ™dzie m.in. sposób zachowania, rodzaj i rozmiar ujemnych nastÄ™pstw przestÄ™pstwa, motywacjÄ™ sprawcy, a także wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci, warunki osobiste sprawcy, sposób życia przed popeÅ‚nieniem przestÄ™pstwa i po jego popeÅ‚nieniu. W przypadku orzekania o wysokoÅ›ci nawiÄ…zki sÄ…d dokona wymiaru tego Å›rodka karnego uwzglÄ™dniajÄ…c korzystniejsze dla sprawcy granice wysokoÅ›ci nawiÄ…zki, górna granica wymiaru nawiÄ…zki wynosić wiÄ™c bÄ™dzie dziesiÄ™ciokrotne najniższe miesiÄ™czne wynagrodzenie w czasie orzekania w pierwszej instancji, jest to bowiem przepis wzglÄ™dniejszy dla sprawcy.





Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika