Wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą zawodową
Pytanie:
"Jaki jest sposób obliczania renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą zawodową?"
Odpowiedź prawnika: Wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą zawodową
Wysokość renty z tytułu choroby zawodowej liczona jest w następujący sposób art 62 u.e.r.:24% kwoty bazowej, (Do końca lutego 2012 roku kwota bazowa wynosi 2822,66 zł. Kwota bazowa jest ustalana corocznie. Nowa kwota bazowa obowiązuje od dnia 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku kalendarzowego.)
po 1,3% podstawy wymiaru za każdy rok okresów składkowych - z uwzględnieniem pełnych miesięcy,
po 0,7% podstawy wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych - z uwzględnieniem pełnych miesięcy,
po 0,7% podstawy wymiaru za każdy rok okresu brakującego do pełnych 25 lat okresów składkowych oraz nieskładkowych, przypadających od dnia zgłoszenia wniosku o rentę do dnia, w którym rencista ukończyłby 60 lat, tzw. staż hipotetyczny.
Renta z tytułu niezdolności do pracy i renta szkoleniowa spowodowane wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową nie mogą być niższe niż:
60 % podstawy wymiaru renty - dla osoby częściowo niezdolnej do pracy,
80% podstawy wymiaru renty - dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy,
100% podstawy wymiaru renty - dla osoby uprawnionej do renty szkoleniowej.
W celu ustalenia podstawy wymiaru renty przeprowadza się następujące wyliczenia, zgodnie art 15 u.e.r.:
4. W celu ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty:
1) oblicza się sumę kwot podstaw wymiaru składek i kwot, o których mowa w ust. 3, w okresie każdego roku z wybranych przez zainteresowanego lat kalendarzowych;
2) oblicza się stosunek każdej z tych sum kwot do rocznej kwoty przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonej za dany rok kalendarzowy, wyrażając go w procentach, z zaokrągleniem do setnych części procentu;
3) oblicza się średnią arytmetyczną tych procentów, która, z zastrzeżeniem ust. 5, stanowi wskaźnik wysokości podstawy wymiaru emerytury lub renty, oraz
4) mnoży się przez ten wskaźnik kwotę bazową
Wskaźnik wysokości podstawy wyrażany jest w procentach i w tym przypadku może być wyższy niż 250%. Iloczyn wskaźnika i kwoty bazowej ogłaszanej w komunikacie Prezesa GUS to podstawa wymiaru renty. Następnie podstawę wymiaru renty mnoży się: [ilość lat okresów składkowych]x[1,3%]x[podstawa wymiaru renty], analogicznie przy okresach nieskładkowych.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?