Wysokość ryczałtu za wodę w spółdzielni

Pytanie klienta:

""Czy Rada Nadzorcza może dowolnie określić wysokość ryczałtu za wodę przypadającą na jedną osobę zamieszkującą w spółdzielczym własnościowym lokalu mieszkalnym? Jeżeli tak, to jaka jest górna granica tego ryczałtu?""

Odpowiedź prawnika:

Przez umowę o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu spółdzielnia zobowiązuje się oddać członkowi lokal do używania, a członek zobowiązuje się wnieść wkład budowlany oraz uiszczać opłaty określone w ustawie i w statucie spółdzielni.

Członkowie spółdzielni będący właścicielami lokali są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu.

Wysokość ryczałtu jest ustalana w oparciu o prognozę. Opłata ta może być rozłożona równomiernie na wszystkich właścicieli lub nierównomiernie. Nierównomierne rozłożenie może się odbywać w oparciu o pewne kryteria jak liczba mieszkańców.

Oczywistym jest, że określenie ryczałtu w przeliczeniu na jedną osobę jest dopuszczalne. Odbywać się powinno ono w oparciu o średnie zużycie z lat poprzednich oraz prognozę sporządzoną przez organ ustalający.

Jeżeli spółdzielnia wyliczyła ryczałt za wodę 100 zł na jednego mieszkańca w kwartale prognozując zużycie wody na poziomie 15 metrów sześciennych a okaże się, że w okresie rozliczeniowym zużycie na jednego mieszkańca wynosiło 10 metrów sześciennych, wtedy spółdzielnia jest wzbogacona względem mieszkańców. Statut spółdzielni może określać co należy zrobić z nadwyżką pieniędzy w tym przypadku. Taka nadwyżka może zostać zwrócona lub zaliczona na poczet przyszłych opłat za wodę.

Należy stwierdzić, że nie ma jakiegoś górnego limitu ryczałtu – byleby nie był ten ryczałt wygórowany i powodował zbyt duże obciążenie mieszkańców.