Wysyłka pocztą a podatek VAT

Pytanie:

Firma prowadzi sprzedaż wysyłkową na terenie kraju. Przy każdej sprzedaży wystawiany jest paragon fiskalny, na którym widnieje wartość produktu oraz koszty przesyłki. Przesyłki nadawane poprzez Pocztę Polską są płatne przez klientów przy odbiorze. Standardowa kwota wysyłki jednej paczki wynosi 6zł + 3,50 zł za przekazanie pieniędzy na konto nadawcy. Czy jako sprzedawca zmuszony jestem doliczyć wspomniane 9,50 zł do wartości zamówienia? Poczta Polska zwolniona jest z podatku VAT od tej usługi. Rozumiem, że ponieważ nasza firma nie świadczy usług transportowych, nie jest zwolniona z podatku VAT. Czy w takim wypadku, traktuję kwotę 9,50 zł jako wartość brutto i z niej obliczam wartość netto?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania podatkiem VAT jest obrót, zaś obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Jeśli zatem kwota 9,50 zł stanowi część świadczenia należnego od nabywcy towaru, należy ją włączyć do podstawy opodatkowania, przy czym należy ją traktować jako wartość brutto.

W poz. 2 załącznika Nr 4 do ustawy o VAT zostały zwolnione od podatku „Usługi świadczone przez pocztę państwową” (PKWiU 64.11). Jest to rozwiązanie zgodne z unijnymi dyrektywami (w szczególności z VI Dyrektywą VAT), jednakże należy zaznaczyć, że ma ono charakter podmiotowo-przedmiotowy. Oznacza to, że ze zwolnienia może korzystać jedynie poczta państwowa (w Polsce „Poczta Polska”). Usługi wykonane przez innych podatników nie mogą zatem skorzystać z tego zwolnienia. 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (3)

mag

3.2.2013 16:58:21

Re: Wysyłka pocztą a podatek VAT

może ktoś podpowie jak jestem na ryczałcie 3% i sprzedaz na allegro to jak aukcja konczy sie przykładowo 15zł ale jeszcze do tego kupujacy wpłaca 9zł na wysyłke co daje razem 24zł to odprowadzam podatek od tylko tych 15zł czy 24zł wraz z kosztem wysyłki? ( dodam że wg mnie byłoby to beznadziejne jesli tak by byłona ryczałcie, wiem ze na vacie tak jest) i jszcze jedno pytanie czy musze miec FAKTURY na towar czy wystarcza paragony? i przez ile czasu musze je przechowywac wiadomo ze sie "wycieraja" .. poniewaz na ryczałcie nie rozliczam sie co miesiac z kazdej faktury tak? tylko na vacie?

Justyna

4.3.2011 0:27:58

Re: Wysyłka pocztą a podatek VAT

Pisze Pan Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Pytanie tylko do czego odnosi się słowo całość. Przecież nabywca (sprzedawca internetowy) świadczy usługę sprzedaży towaru, natomiast nie świadczy usługi wysyłkowej. Kupujący zamawiając towar przez internet tak naprawdę, korzysta z usług dwóch podmiotów gospodarczych. Jest to sprzedawca internetowy + Poczta Polska. Każdy z tych podmiotów powinien odprowadzać podatek od całości swojej usługi. Przecież to jest jasne i logiczne. To niesprawiedliwe, że jeden płaci za drugiego, tylko dla tego, że większy jest monopolista i dawnym tworem starego systemu. Możemy domniemać że ustawodawca zakłada, że sprzedawca internetowy może zawyżać koszty wysyłki i na tej różnicy zarabiać. Nie w sposób to kontrolować. Tylko nie każdy sprzedawca tak robi. Takie działania doprowadzaja do utraty klientów. Na portalu Allegro można za to dostać negatywną opinię. Sprzedawcy z Allegro płacą za Pocztę Polską olbrzymie podatki o czym kupujący z Allegro nie zawsze wiedzą. Opłaty pocztowe i opłaty Allegro odbierają Sprzedawcom Allego połowę zysków a dwa giganty pomnażają swoje zyski.

Razor

16.4.2010 22:5:26

Re: Wysyłka pocztą a podatek VAT

Jestem bardzo ciekawy jak w świetle takiego przedstawienia interpretacji prawa ma się Konstytucyjna zasada równości podmiotów względem obowiązującego prawa. Jeżeli osoba fizyczna korzysta indywidualnie z usług pocztowego operatora narodowego to opłacając cenę za nadaną przesyłkę pocztową bez względu czy zawiera ona korespondencję czy towary handlowe sprzedana np. na aukcji internetowej nie ponosi kosztów związanych z VAT, natomiast przedsiębiorca dokonujący takiej samej czynności na rzecz nabywcy musi zwiększyć cenę za sprzedany towar o stawkę VAT. A operatorowi pocztowemu wnosi przecież opłatę bez tej stawki VAT, jak więc może powstać obowiązek podatkowy. To nie jest logiczne że koszty dostawy powiększają cenę towaru. Koszty dostawy w takim rozumieniu powinny być odrębna pozycją na paragonie czy fakturze wykazane z taka stawką VAT z jaka są ponoszone, nie stanowią one bowiem ani zysku dla sprzedawcy ani nie są ceną nabytego towaru stanowią jedynie koszty jego dostarczenia od sprzedawcy do nabywcy. Gdzie tu sens i logika ? A co w sytuacji kiedy powiedzmy firma której podstawą działalności jest świadczenie np. usług reklamowych dokonuje nadania przesyłek zawierających materiały reklamowe lub promocyjne w oparciu o zawartą umowę z innym podmiotem gospodarczym i działając na jego rzecz. Musi uwzględnić stawkę VAT w części należności za dokonanie nadania przesyłek czy nie, w końcu usługa świadczona przez Pocztę Polską jest zwolnione z VAT a zwolnienie nie dotyczy Poczty tylko usług które świadczy.

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 1.12.2014

    Wzrośnie VAT od sprzedaży na Allegro

    Złe wieści dla sprzedających towary drogą wysyłkową płyną z Naczelnego Sądu Administracyjnego. Instytucja uznała, że wysyłka towaru ma wpływ na wartość podatku VAT, a konkretnie, na jego (...)

  • 25.1.2018

    Jaki PIT przyjdzie z ZUS?

    Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłanie informacji podatkowych PIT za 2017 r. Formularze PIT zostaną wysłane do wszystkich osób, które w 2017 roku chociaż raz pobrały (...)

  • 16.7.2018

    Druk SD-Z2 - zgłoszenie darowizny lub spadku bez podatku

    Dostajesz darowiznę albo dziedziczysz spadek po kimś z bliskiej rodziny? Jeżeli chcesz skorzystać z całkowitego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, złóż formularz (...)

  • 11.9.2018

    Zaświadczenie o niekaralności - Jak uzyskać zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego?

    Przedstawiciele niektórych zawodów muszą legitymować się niekaralnością, szczególnie przy przyjmowaniu do pracy. Jak uzyskać informacje z Krajowego Rejestru Karnego?

  • 30.8.2017

    Wszystko gotowe na przywrócenie wieku emerytalnego

    Już 1 października wejdą w życie przepisy przywracające wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest przygotowany do sprawnej obsługi (...)