Wzajemne obowiązki małżonków

Pytanie:

"Jakie obowiązki ciążą wzajemnie na małżonkach, według ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy?"

Odpowiedź prawnika: Wzajemne obowiązki małżonków

W celu udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie należy sięgnąć do przepisów ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Wskazuje ona podstawowe obowiązki małżonków:
Art. 23. Małżonkowie mają równe prawa i obowiązki w małżeństwie. Są obowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli.
Zgodnie z tymi przepisami małżonkowie obowiązani są do wzajemnej pomocy i do współdziałania dla dobra założonej rodziny. Jak słusznie wskazuje Marek Sychowicz w publikacji „Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz” (Warszawa 2009, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie IV), ss. 1152): „Małżonkowie mają równe prawa i obowiązki w małżeństwie. Są obowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli (…) Wzajemna pomoc oraz współdziałanie dla dobra rodziny obejmują elementy zarówno majątkowe, jak i niemajątkowe”.

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika