Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Wznowienie postępowania jest możliwe jedynie w stosunku do decyzji ostatecznej. Ostatecznymi decyzjami są takie, od których nie służy odwołanie w postępowaniu w administracyjnym toku instancji – czyli decyzje wydane przez organy drugiej instancji, ministra oraz samorządowe kolegia odwoławcze, a także takie, co do których upłynął termin do wniesienia odwołania.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż przedmiotowa decyzja jest ostateczną. Instytucja stwierdzenia nieważności decyzji jest odrębną od instytucji wznowienia. Jeżeli więc spełnione zostały przesłanki wznowienia postępowania, powinno ono zostać wznowione.
Podanie o wznowienie postępowania wnosi się do organu administracji publicznej, który wydał w sprawie decyzję w pierwszej instancji, w terminie jednego miesiąca od dnia, w którym strona dowiedziała się o okoliczności stanowiącej podstawę do wznowienia postępowania. Natomiast, termin do złożenia podania o wznowienie postępowania, z przyczyny polegającej na tym, iż strona bez własnej winy nie brała udziału w postępowaniu biegnie od dnia, w którym strona dowiedziała się o decyzji.
Wznowienie postępowania następuje w drodze postanowienia, a odmowa wznowienia – w drodze decyzji.
W wyniku postępowania organ:
-
odmawia uchylenia decyzji dotychczasowej-gdy stwierdzi brak podstaw do jej uchylenia,
-
lub uchyla decyzję dotychczasową-gdy stwierdzi istnienie podstaw do jej uchylenia i wydaje nową decyzję rozstrzygającą o istocie sprawy.