Wznowienie postępowania - prawomocny mandat
Pytanie:
"Osoba biorąca udział w kolizji drogowej będąc przerażona sytuacją- można powiedzieć w szoku podpisała mandat. Niestety opis zdarzenia dokonany przez funkcjonariusza nie był zgodny ze stanem faktycznym. Osoba ta zwróciła się do Sądu grodzkiego, a ten po rozprawie stwierdził, że nie jest władny zbadać stanu faktycznego. Jest instytucja wznowienia postępowania. Potrzebuję wzoru takiego pisma do Sądu. Do jakiego sądu należy wnieść wniosek (pozew o wznowienie postępowania w w/w sprawie i na jaką podstawę prawną się należy powołać? "
Odpowiedź prawnika: Wznowienie postępowania - prawomocny mandat
Do wznowienia postępowania prawomocnie zakończonego w trybie przepisów kodeksu stosuje się odpowiednio przepisy art. 540-542, 544 § 2 i 3 oraz art. 545-548 Kodeksu postępowania karnego.
Stosownie do art. 544 kpk, w kwestii wznowienia postępowania orzeka sąd okręgowy, zaś w kwestii wznowienia postępowania zakończonego orzeczeniem sądu okręgowego - sąd apelacyjny. Sąd orzeka w składzie trzech sędziów.
Wnosząc o wznowienie postęowania, należy się powołać na przyczyne wznowienia wskazaną w przepisach kpk. Stosownie do art. 540 kpk, postępowanie sądowe zakończone prawomocnym orzeczeniem wznawia się, jeżeli:
- w związku z postępowaniem dopuszczono się przestępstwa, a istnieje uzasadniona podstawa do przyjęcia, że mogło to mieć wpływ na treść orzeczenia,
- po wydaniu orzeczenia ujawnią się nowe fakty lub dowody nie znane przedtem sądowi, wskazujące na to, że:
- skazany nie popełnił czynu albo czyn jego nie stanowił przestępstwa lub nie podlegał karze,
- skazano go za przestępstwo zagrożone karą surowszą albo nie uwzględniono okoliczności zobowiązujących do nadzwyczajnego złagodzenia kary albo też błędnie przyjęto okoliczności wpływające na nadzwyczajne obostrzenie kary,
- sąd umorzył lub warunkowo umorzył postępowanie karne błędnie przyjmując popełnienie przez oskarżonego zarzucanego mu czynu.
Ponadto postępowanie wznawia się na korzyść oskarżonego, jeżeli w wyniku orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego stracił moc lub uległ zmianie przepis prawny będący podstawą skazania lub warunkowego umorzenia.
Stosownie do art. 101 kodeksu w sprawach o wykroczenia, prawomocny mandat karny podlega uchyleniu, jeżeli grzywnę nałożono za czyn niebędący czynem zabronionym jako wykroczenie. Uchylenie następuje na wniosek ukaranego złożony w zawitym terminie 7 dni od daty uprawomocnienia się mandatu lub z urzędu. Uprawniony do uchylenia prawomocnego mandatu karnego jest sąd właściwy do rozpoznania sprawy, na którego obszarze działania została nałożona grzywna.
W przedmiocie uchylenia mandatu karnego sąd orzeka na posiedzeniu. W posiedzeniu ma prawo uczestniczyć ukarany, organ, który lub którego funkcjonariusz nałożył grzywnę w drodze mandatu, albo przedstawiciel tego organu oraz ujawniony pokrzywdzony. Przed wydaniem postanowienia sąd może zarządzić stosowne czynności w celu sprawdzenia podstaw do uchylenia mandatu karnego.
Wskazać należy również, że zgodnie z jednym z poglądów SN wyrażonym w orzeczeniu z dnia 30 września 2003 r., (sygn. Akt I KZP 25/2003 OSNKW 2003, z. 9-10, poz. 81): "nie jest dopuszczalne wznowienie postępowania mandatowego ani postępowania przeprowadzonego na podstawie wskazanego wyżej art. 101 i zakończonego wydaniem postanowienia o odmowie uchylenia mandatu karnego, ponieważ orzeczenie to nie kończy prawomocnie postępowania sądowego w rozumieniu art. 113 § 1 w zw. z art. 540 § 1 in principio k.p.k." Wskazać należy również, że orzeczenia SN, którymi wprawdzie kierują się sądy wydają orzeczenia w sprawach nie są jednak powszechnie obowiązującym prawem i obowiązują w danej sprawie, a więc nie można z góry z całą pewnością wykluczyć, że w danej indywidualnej sprawie sąd nie orzeknie inaczej.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?