Zabezpieczenie powództwa - zawieszenie egzekucji
Pytanie:
"Czy na podstawie postanowienia o zabezpieczeniu powództwa przeciwegzekucyjnego poprzez zawieszenie postępowania egzekucyjnego sąd powinien umieścić wzmiankę o wykonalności, czy o prawomocności? Czy takie postanowienie ze wzmianką o prawomocności jest wystarczającą podstawą, aby wnioskować o zawieszenie postępowania egzekucyjnego?"
Odpowiedź prawnika: Zabezpieczenie powództwa - zawieszenie egzekucji
Art. 743 kodeksu postępowania cywilnego przewiduje, że jeżeli postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia podlega wykonaniu w drodze egzekucji, do wykonania tego postanowienia stosuje się odpowiednio przepisy o postępowaniu egzekucyjnym, z tym jednak, że sąd nadaje postanowieniu o udzieleniu zabezpieczenia klauzulę wykonalności z urzędu. Jeżeli jednak z uwagi na swą treść postanowienie podlega wykonaniu w inny sposób, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące tego sposobu. Podstawą przeprowadzenia postępowania jest wtedy postanowienie zaopatrzone z urzędu przez przewodniczącego we wzmiankę o wykonalności.
Treść pytania wskazuje na zabezpieczenie roszczenia cywilnego w postaci zawieszenia postępowania egzekucyjnego. Postanowienie to winno być doręczone uprawnionemu wraz z klauzulą wykonalności, którą sąd nadaje z urzędu. Postanowienie o zabezpieczeniu wraz z klauzulą jest wystarczającą podstawą do żądania wykonania go przez organ egzekucyjny - komornika.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?