Zajęcie komornicze wynagrodzenia za nadgodziny

Pytanie:

"We wrześniu 2007 roku podjąłem prace w firmie zajmującej się sprzedażą okien, drzwi, itp. Pracowaliśmy 5 dni w tygodniu po 8 godzin i 2 soboty w miesiącu dodatkowo po 4 h. Nasz pracodawca za każde dwie soboty dawał nam jeden dzień wolny. Czyli (wg. Mojej wiedzy), źle rozliczał te soboty. Powinien za każda sobotę dawać jeden dzień wolny. Do czasu kiedy się zwolniłem z pracy tj. do 30.01.2009r. Przepracowałem 26 sobót, a pracodawca dal mi 13 dni wolnych. Wraz ze mną zwolniła się z firmy cala załoga. Tak się złożyło że Firmę odwiedziła inspekcja pracy, która potwierdziła nieprawidłowości i nakazała wypłatę byłym pracownikom pieniędzy za nierozliczone soboty do 3 lat wstecz. W związku z tym ze posiadam zajęcie komornicze , za niepłacony ZUS w 2000r., pracodawca postanowił pieniądze przeznaczone dla mnie - przelać komornikowi. Wcześniej nie przelewał komornikowi żadnej kwoty z moich pensji , ponieważ zarabiałem najniższa krajowa, czyli kwotę wolna od zajęć komorniczych. Pracodawca pozostałym byłym pracownikom przelał wyliczona kwotę bez odsetek, pisząc w tytule przelewu , że są to zaległe pieniądze za nadgodziny. Czy pracodawca może przelać komornikowi całą należna mi kwotę za soboty, czy tylko jakąś jej część (np. 50%) i czy musi wypłacić mi zaległą kwotę z odsetkami ? "

Odpowiedź prawnika: Zajęcie komornicze wynagrodzenia za nadgodziny

Należy przyjąć, iż kwota wypłacana przez pracodawcę stanowi wynagrodzenie wraz z dodatkiem do wynagrodzenia, należne pracownikowi za pracę w nadgodzinach (jako że poprzez pracę w sobotę doszło do przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, nie doszło zaś do przekroczenia dobowych norm czasu pracy). Przyjmuje się bowiem, iż jeśli pracodawca nie przyznał pracownikom odpowiedniej ilości czasu wolnego od pracy za nadgodziny, to powinien wypłacić im normalne wynagrodzenie należne za czas pracy nadliczbowej (czyli wynagrodzenie w takiej wysokości jak za pracę w godzinach nie-nadliczbowych) wraz z dodatkiem do wynagrodzenia, o którym mowa w art. 151¹kodeksu pracy.

Z punktu widzenia prawa cywilnego obowiązek pracodawcy wypłaty takiego wynagrodzenia wraz z dodatkiem stanowi obowiązek spełnienia świadczenia pieniężnego, stąd też tak samo jak w przypadku opóźnienia z zapłatą każdego takiego świadczenia wierzycielowi (pracownikowi) należą się odsetki za opóźnienie w wysokości tzw. odsetek ustawowych (por. art. 481 par. 1 i 2 kodeksu cywilnego).  Jako że wynagrodzenie nie zostało wypłacone w terminie, to pracodawca powinien zaległe wynagrodzenie wypłacać powiększone o odsetki za okres opóźnienia.

Zaległe wynagrodzenie wraz z dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych jest powszechnie traktowane jak wynagrodzenie zasadnicze. Stąd też powinny stosować się do niego zasady związane z ochroną wynagrodzenia przed potrąceniem. Zatem potrącenie z tego wynagrodzenia podlegać powinno ogólnym zasadom określonym w art. 87 kodeksu pracy (jako że nie mamy tu do czynienia ze świadczeniami alimentacyjnymi, to potrącenie jest możliwe tylko do wysokości połowy wynagrodzenia, przy czym wolna od potrąceń jest kwota minimalnego wynagrodzenia określona w odrębnych przepisach). Stąd też przyjąć należy, iż pracodawca pozostałą po potrąceniu kwotę powinien przekazać Panu.  


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika