Zajęcie świadczenia rentowego przez komornika

Pytanie:

Jaką część renty może zająć komornik po wyroku sądowym?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów i Sprawiedliwości z dnia 4 lipca 1986 r. w sprawie określenia granic, w jakich świadczenia z ubezpieczeń osobowych i odszkodowania z ubezpieczeń majątkowych nie podlegają egzekucji sądowej z zastrzeżeniem pewnych wyjątków świadczenia pieniężne z ubezpieczeń osobowych i odszkodowania z ubezpieczeń majątkowych nie podlegają egzekucji sądowej w trzech czwartych częściach tych świadczeń i odszkodowań. Ograniczenia egzekucji, o których mowa powyżej, nie dotyczą egzekucji mającej na celu zaspokojenie roszczeń alimentacyjnych oraz składki należnej zakładowi ubezpieczeń z tytułu ubezpieczeń osobowych i majątkowych. Podkreślić przy tym należy, iż do egzekucji z rent przysługujących z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej i z rent zasądzonych przez sąd lub ustalonych umową za utratę zdolności do pracy albo za śmierć żywiciela lub wypłacanych z dobrowolnego ubezpieczenia rentowego oraz do egzekucji ze świadczeń pieniężnych przysługujących z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa stosuje się przepisy o egzekucji ze świadczeń przewidzianych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin. Tym samym zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z FUS emerytury i renty są wolne od egzekucji i potrąceń, w części odpowiadającej: 1) 50% kwoty najniższej emerytury lub renty - zależnie od rodzaju pobieranego przez emeryta (rencistę) świadczenia - przy potrącaniu: a) należności, o których mowa w art. 139 ust. 1 pkt 3 (tj. sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie należności alimentacyjnych), wraz z kosztami i opłatami egzekucyjnymi, b) należności, o których mowa w art. 139 ust. 1 pkt 4 (tj. należności alimentacyjne potrącane na wniosek wierzyciela na podstawie przedłożonego przez niego tytułu wykonawczego), c) należności, o których mowa w art. 139 ust. 1 pkt 5 (tj. sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne), 2) 60% kwoty najniższej emerytury lub renty - przy potrącaniu należności, o których mowa w art. 139 ust. 1 pkt 1 i 2 i 6-9 (tj. świadczenia wypłacane w kwocie zaliczkowej, kwoty nienależnie pobranych emerytur, rent i innych świadczeń z tytułu: a) zaopatrzenia emerytalnego oraz ubezpieczenia społecznego za okres przed dniem wejścia w życie ustawy, b) ubezpieczeń społecznych, o których mowa w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, wraz z odsetkami za zwłokę w ich spłacie, c) zaopatrzenia określonego w odrębnych przepisach, kwoty nienależnie pobranych zasiłków rodzinnych lub pielęgnacyjnych w razie braku możliwości potrącenia z wypłacanych zasiłków rodzinnych lub pielęgnacyjnych, wraz z odsetkami za zwłokę w ich spłacie, kwoty nienależnie pobranych świadczeń z funduszu alimentacyjnego, zasiłki wypłacane z tytułu pomocy społecznej, jeżeli przy wypłacie zastrzeżono ich potrącanie, zasiłki i świadczenia wypłacone na podstawie przepisów o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu za okres, za który przyznano bezrobotnemu prawo do emerytury lub renty, 3) 20% najniższej emerytury lub renty - przy potrącaniu należności, o których mowa w art. 139 ust. 1 pkt 10 (tj. z tytułu odpłatności za pobyt osób uprawnionych do świadczeń w domach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczo-leczniczych lub zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych - na wniosek dyrektorów tych placówek. Kwoty emerytur i rent przyznanych z uwzględnieniem okresów ubezpieczenia za granicą, wolne od potrąceń i egzekucji, ustala się proporcjonalnie do wypłacanego świadczenia.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (3)

nietak

16.2.2012 10:50:41

Re: Zajęcie świadczenia rentowego przez komornika

Witam mam pytanie w sprawie potrąceń komorniczych czy ZUS powinien do obliczenia potrącenia z renty odliczyć kwotę wolną od potrącenia w wysokości 1/2 najniższej krajowej emerytury czy jeśli ZUS odlicza mi aktualnie z renty na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne, wys renty 954,46 - kwotę 238,61 moim zdaniem odliczenie powinno wyglądać tak: 954,46 - 364,09( kwota wolna od potrącenia) = 590,37 X 25% = 147,59zł pytanie czy ZUS nalicza mi prawidłowo pozdrawiam.

dzekus1

9.7.2010 14:34:34

Re: Zajęcie świadczenia rentowego przez komornika

Dlaczego wynagrodzenie za pracę w wysokości najniższej krajowej nie podlega potrąceniom komorniczym, a rencina w wysokości 700zł podlega i na utrzymanie 3-osobowej rodziny zostaje mi 500zł.

dzekus1

9.7.2010 14:11:53

Re: Zajęcie świadczenia rentowego przez komornika

Dlaczego wynagrodzenie za pracę w wysokości najniższej krajowej nie podlega potrąceniom komorniczym, a rencina w wysokości 700zł podlega i na utrzymanie 3-osobowej rodziny zostaje mi 500zł.

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: