Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 1023 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego organ egzekucyjny sporządza plan podziału pomiędzy wierzycieli sumy uzyskanej z egzekucji z nieruchomości, gdy suma uzyskana przez egzekucję z wynagrodzenia za pracę nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich wierzycieli. Pracodawca w takiej sytuacji powinien zawiadomić komornika (wierzytelności ZUS ściągane są w trybie egzekucji administracyjnej przez właściwy organ, stąd komornik może nie wiedzieć o innych długach), który powinien sporządzić plan podziału sumy uzyskanej z egzekucji. Kwotę uzyskaną z potrącenia z wynagrodzenia za pracę komornik wpłaca do depozytu sądowego. Pracodawca nie może samodzielnie decydować, na rzecz której wierzytelności przekaże kwotę uzyskaną z potrącenia. Powinien kwotę tę przekazać komornikowi, który postąpi zgodnie z właściwymi przepisami.
Ponadto prawdopodobnie nastąpił w przedstawionym stanie faktycznym zbieg egzekucji sądowej z egzekucją w administracji. W tym celu sąd powinien wydać postanowienie, w którym wskaże właściwy organ, który będzie prowadził oba postępowania egzekucyjne.
Komornik powinien sporządzić plan podziału sumy uzyskanej z egzekucji, bez względu na pierwszeństwo w zaspokojeniu którejkolwiek z wierzytelności. Tezę tę wyraził Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 12 kwietnia 2002 r. Jeżeli suma uzyskana z egzekucji wierzytelności nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich wierzycieli, komornik ma obowiązek sporządzić plan podziału tej sumy niezwłocznie po złożeniu jej do depozytu sądowego także wówczas, gdy jest oczywiste, że suma uzyskana z egzekucji pozwoli zaspokoić jedynie tego z wierzycieli, który korzysta z prawa pierwszeństwa.