Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Artykuł 371 k.c., stanowi, że działania i zaniechania jednego z dłużników solidarnych nie mogą szkodzić współdłużnikom. Przepis ten wyraża zasadę, że w czasie trwania stosunku obligacyjnego dłużnik solidarny nie może swoim zachowaniem (działaniem lub zaniechaniem) pogorszyć sytuacji prawnej współdłużników. Chodzi o niepogarszanie sytuacji współdłużników zarówno wobec wierzyciela, jak i pozostałych dłużników. Działania, w rozumieniu art. 371 k.c., to zarówno czynności prawne, jak i faktyczne, skierowane do wierzyciela i osób trzecich.
Działaniami takimi są w szczególności: uznanie roszczenia, zrzeczenie się zarzutu przedawnienia, przyjęcie bardziej uciążliwych warunków zobowiązania (np. co do terminu lub rozmiaru świadczenia, wysokości odsetek), jak również zbycie, uszkodzenie lub zniszczenie przedmiotu świadczenia, pozbawienie wierzytelności zabezpieczenia lub ograniczenie takiego zabezpieczenia.
Z kolei zaniechania, o których mowa w art. 371 k.c., to przede wszystkim opóźnienie lub zwłoka w spełnieniu świadczenia, ale także nieskorzystanie z przysługującego zarzutu lub niepodjęcie innej czynności, którą dłużnik mógł podjąć. Konsekwencją zachowania się jednego z dłużników solidarnych szkodzącego współdłużnikom jest to, że wywołuje ono skutek wyłącznie wobec tego dłużnika, który tak się zachował, natomiast nie ma ono wpływu na położenie prawne pozostałych dłużników. Z art. 371 wynika, że w razie zawinionej przez jednego z dłużników solidarnych niemożliwości świadczenia, pozostali dłużnicy są zwolnieni od obowiązku świadczenia (tak Marek Sychowicz Komentarz do kodeksu cywilnego. Księga trzecia. Zobowiązania. Tom I Warszawa 2009 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis s. 851).