zakaz prowadzenia działalności gospodarczej przez osobę publiczną a zawieszenie działalności

Pytanie:

"Czy dla spełnienia zakazu prowadzenia działalności gospodarczej przez osobę pełniącą funkcje publiczne, wystarczające jest zawieszenie działalności? "

Odpowiedź prawnika: zakaz prowadzenia działalności gospodarczej przez osobę publiczną a zawieszenie działalności

Naszym zdaniem, stan zawieszenia jest nadal prowadzeniem działalności gospodarczej w rozumieniu art. 2 pkt 6 u.o.p.d. i nie może zastąpić zaprzestania takiej działalności. Na poparcie powyższej tezy przytaczamy następujące argumenty:

1. Wprowadzenie instytucji zawieszenia działalności gospodarczej pociąga za sobą również konieczność wznowienia tej działalności. Ustawa przewiduje zatem odrębnie także instytucję wznowienia działalności gospodarczej ( por. Cezary Kosikowski, ibidem).

W związku z tym podkreśla się czasowość i przejściowość zawieszenia działalności, która, naszym zdaniem, stoi w sprzeczności z celem regulacji u.o.p.d., która ma charakter antykorupcyjny i służy trwałemu odseparowaniu osoby pełniącej funkcję wójta od sfery

wykonywania działalności gospodarczej na własny rachunek.

2. Zawieszenie działalności gospodarczej nie powoduje, że dane przedsiębiorstwo w ogóle

 ie funkcjonuje. Ustawa określa do czego przedsiębiorca w okresie zwieszenia ma prawo.

 est to m.in. :

a) wykonywanie wszelkich czynności niezbędnych do zachowania lub zabezpieczenia

źródła przychodów,

b) zbywanie własnych środków trwałych i wyposażenia,

c) osiąganie przychodów finansowych, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej.

Przytoczone czynności wskazują, że zawieszenie działalności gospodarczej nie powoduje jej przerwania, a jedynie stanowi swoistą „hibernację”, z zamiarem przeczekania trudnego okresu dla przedsiębiorcy. Nie jest dopuszczalne więc omijanie przepisów ograniczających prowadzenie

 ziałalności gospodarczej dokonując jedynie jej zawieszenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika