Zakaz zbywania nieruchomości

Pytanie:

"Jestem pozwanym w sprawie cywilnej. Powód wniósł pozew o unieważnienie udzielonego przez siebie pełnomocnictwa, dla osoby X, w formie aktu notarialnego, do sprzedaży nieruchomości oraz o uznanie za nieważną umowy sprzedaży nieruchomości, którą kupiłem od osoby X. Sąd przychylił się do pozwu Powoda i ustanowił zakaz zbywania nieruchomości. Na to postanowienie sądu złożyłem zażalenie, które skutkowało uchyleniem w/w postanowienia oraz przekazania sprawy w całości do ponownego rozpoznania. Jednakże powodem uchylenia w/w postanowienia był brak odpowiedniego umocowania pełnomocnika powoda. Niedługo po otrzymaniu postanowienia sądu o uchyleniu postanowienia o zakazie zbywania nieruchomości podpisałem z klientem umowę przedwstępną sprzedaży zakupionej wcześniej od osoby X nieruchomości. Po kilku tygodniach otrzymałem nowe postanowienie sądu o ustanowieniu zakazu zbywania nieruchomości. Czy w okolicznościach jak w w/w sprawie, przy zbiegu rozstrzygnięć sądu, umowa przedwstępna nie narusza przepisów? Chcę wysłać zażalenie na postanowienie sądu powołując się na umowę przedwstępną i otrzymany zadatek. Zakaz zbywania nieruchomości spowoduje ogromną stratę w postaci zwrotu dwukrotności zadatku. "

Odpowiedź prawnika: Zakaz zbywania nieruchomości

Z zadanego pytania wynika, że prawdopodobnie zakaz sprzedaży nieruchomości stanowi zabezpieczenie roszczenia powoda. Jak rozumiem, pierwsze postanowienie zostało uchylone ze względu na fakt, że pełnomocnik procesowy powoda nie był należycie umocowany.  Jeżeli chodzi o możliwość uchylenia tego postanowienia to zgodnie z art. 742 § 1 kpc, obowiązany może w każdym czasie żądać uchylenia lub zmiany prawomocnego postanowienia, którym udzielono zabezpieczenia, gdy odpadnie lub zmieni się przyczyna zabezpieczenia.

Jeżli wiedział Pan, że kwestia nabycia nieruchomości od pełnomocnika jest sporna to powinien był się Pan liczyć, że sprzedaż tej nieruchomości może być utrudniona. W takiej sytuacji, mógł Pan, na przykład, zawrzeć umowę przedwstępną warunkową. Jeżeli jednak okaże się, że umowa sprzedaży nieruchomości została skutecznie zawarta, może Pan żądać odszkodowania od strony, która domagała się unieważnienia umowy.

W sytuacji, gdy okaże się, że pełnomocnik nie był umocowany lub że przekroczył ona zakres umocowania, może Pan żądać od niego zwrotu tego, co otrzymał w wykonaniu umowy, oraz do naprawienia szkody, którą Pan poniósł przez to, że zawarł umowę nie wiedząc o braku umocowania lub o przekroczeniu jego zakresu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika