Zakres czynności prokurenta w sp. z o.o.
Pytanie:
"Zgodnie z umową spółki z o.o. spółkę reprezentują dwaj członkowie zarządu lub jeden członek zarządu i prokurent. Zarząd może ustanowić pełnomocników spółki do dokonywania czynności określonego rodzaju lub poszczególnych czynności (umowy sprzedaży), a pełnomocnicy działają samodzielnie w ramach udzielonego pełnomocnictwa. Ustanowienie i odwołanie pełnomocnictwa wymaga oświadczenia zarządu spółki. W spółce są samoistni prokurenci. Osoba będąca już prokurentem samoistnym składa bezpieczne podpisy elektroniczne na zamówieniach składanych sprzedawcy drogą elektroniczną. Umowy sprzedaży były podpisywane dotychczas tradycyjnie. Sprzedawca zamierza wprowadzić podpisywanie umów sprzedaży z odbiorcami również drogą elektroniczną z wykorzystaniem bezpiecznego podpisu elektronicznego. Umowa spółki wymaga do rozporządzania i zaciągania zobowiązań w imieniu spółki zgody jej rady nadzorczej w przypadkach gdy wartość ich przekracza siedmiokrotność kapitału zakładowego. Umowa sprzedaży danych towarów będzie obejmował wartość ponad tę siedmiokrotność wysokości kapitału zakładowego. Czy zarząd w takiej sytuacji może skutecznie udzielić osobie będącej prokurentem samoistnym spółki pełnomocnictwa do jednoosobowego zawarcia w imieniu spółki z o.o. konkretnej umowy sprzedaży i aneksów do niej oraz złożenia w tym celu na podstawie takiego pełnomocnictwa w imieniu spółki bezpiecznego podpisu elektronicznego, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 18 września 2001 r.? Czy gdyby można udzielić prokurentowi pełnomocnictwa do konkretnej czynności lub rodzaju czynności to zarząd spółki musi również uzyskać zgodę rady nadzorczej tak jakby sam podpisywał taką umowę?"
Odpowiedź prawnika: Zakres czynności prokurenta w sp. z o.o.
Zgodnie z art. 109[1] kc, prokura jest pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.
Jeżeli została ustanowiona prokura samoistna, wówczas taki prokurent może dokonywać wszelkich czynności sądowych i pozasądowych związanych z działalnością przedsiębiorstwa, poza wyjątkami przewidzianym w art. 109[3] kc.
Jak wynika z powyższego prokurent posiada takie same uprawnienia jak członek zarządu w zakresie w/w czynności, a w związku z tym nie jest konieczne wydawanie dodatkowego pełnomocnictwa prokurentowi do dokonania czynności mieszczącej się w zakresie prokury (np. reprezentowanie spółki w przypadku umowy sprzedaży). Jeżeli umowa wymaga uzyskania zgody rady nadzorczej do rozporządzania i zaciągania zobowiązań w imieniu spółki, w przypadkach gdy wartość ich przekracza siedmiokrotność kapitału zakładowego, wówczas prokurent ma prawo wystąpić o udzielenie takiej zgody, następnie (po udzieleniu zgody rady nadzorczej) będzie on miał prawo zawrzeć (w imieniu spółki) w/w umowę sprzedaży - nie jest więc konieczne żadne dodatkowe pełnomocnictwo. Zgoda rady nadzorczej w powyższej sytuacji jest bezwzględnie wymagana, gdyż wynika to z samej umowy spółki, zarząd nie może pominąć tego obowiązku.
Jak wskazano w Komentarzu do kodeksu spółek handlowych - Kodeks spółek handlowych. Komentarz, Rodzynkiewicz Mateusz (Warszawa 2007 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis - wydanie II) w przypadku ustanowienia prokury jednoosobowej (samoistnej) prokurent ma prawo samodzielnie reprezentować spółkę nawet wówczas, jeżeli umowa spółki przewiduje reprezentację łączną członków zarządu albo członka zarządu łącznie z prokurentem. Czym innym jest bowiem reprezentacja mieszana członka zarządu łącznie z prokurentem (konieczne współdziałanie), wynikająca z art. 205 § 1 zd. 2 in fine bądź z postanowień umowy spółki, a czym innym prokura jednoosobowa, która z istoty zakłada samodzielność działania prokurenta. Reprezentacja mieszana ogranicza samodzielność działania członka zarządu (musi on współdziałać z prokurentem), a nie prokurenta samoistnego (ten może działać albo jednoosobowo, albo łącznie z członkiem zarządu).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?