Zakup i sprzedaż towaru w Niemczech a VAT

Pytanie:

"Firma polska, prowadząca podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz będąca podatnikiem podatku VAT oraz VAT-UE, chce zakupić w firmie z Niemiec (Berlin) rusztowanie i sprzedać firmie niemieckiej z Drezna. Jak przeprowadzić transakcję i jaki naliczyć podatek VAT? Firma nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie Niemiec."

Odpowiedź prawnika: Zakup i sprzedaż towaru w Niemczech a VAT

W omawianym przypadku z pewnością nie będziemy mieli do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów (WNT). WNT występuje bowiem tylko wtedy, kiedy w jego wyniku towary są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu. Tymczasem towar nie opuści terytorium Niemiec.

Jeśli rusztowanie, o którym mowa, nie jest instalowane lub montowane, wówczas miejscem opodatkowania będzie miejsce rozpoczęcia wysyłki lub transportu (czyli Niemcy) – zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Polski podatnik powinien w tej sytuacji zapoznać się z regulacjami prawnymi niemieckimi i najprawdopodobniej zarejestrować się jako niemiecki podatnik tamtejszego podatku od wartości dodanej (transakcji tej nie wykaże przed polskim fiskusem).

Jeśli jednak omawiane rusztowanie będzie instalowane lub montowane (przez dokonującego dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz), wówczas za miejsce dokonania dostawy uważa się  miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane (nie uznaje się jednak za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem). Również i w tej sytuacji miejscem opodatkowania byłby Niemcy. I w tym zatem przypadku polski podatnik powinien rozeznać się w ustawodawstwie niemieckim. Zwykle przepisy podatkowe państw członkowskich nie nakładają na podatnika z innego kraju obowiązku rejestracji dla potrzeb tamtejszego podatku – w tym przypadku podatek rozlicza nabywca na zasadzie samonaliczenia podatku (w Polsce działa to podobnie). W każdym razie, polski podatnik ma prawo do odliczenia w Polsce podatku naliczonego związanego z tą dostawą oraz do zwrotu różnicy podatku (art. 86 ust. 8 pkt 1 oraz art. 87 ust. 3 lub 5 ustawy o VAT).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika