Zakup nieruchomości a wspólność majątkowa

Pytanie klienta:

""Mąż kupił nieruchomość na działaność gospodarczą w 2001r. W akcie notarialnym napisane jest, że zakupu dokonano z majątku odrębnego, jednak ja nie byłam obecna przy sporządzaniu aktu notarialnego. Czy zgodnie z tym, że było to w trakcie małżeństwa, a ja nie zdawałam sobie sprawy z tego, że kupił sam (w księdze wieczystej jako właściciel wpisany jest tylko mąż) mogę domagać się tego, że jestem współwłaścicielką nieruchomości? Posiadamy wspólność majątkową. ""

Odpowiedź prawnika:

Rozstrzygnięcie, czy dany przedmiot jest składnikiem majątku wspólnego czy osobistego następuje według nowych przepisów, choćby przedmiot ten stał się składnikiem jednego z majątków przez zmianą. Informacje o tym, jakie rzeczy wchodzą do majątku osobistego małżonka zawiera artykuł

Majątek kawalerski i inne rzeczy, które nie są wspólne z żoną - stan prawny obowiązujący od 20 stycznia 2005 r.

Dla stwierdzenia, czy nieruchomość weszła do majątku wspólnego bez znaczenia jest, że została nabyta na potrzeby prowadzonej działalności i, że małżonka nie podpisała aktu notarialnego. Podstawową kwestią jest to, czy nieruchomość została przez męża nabyta za środki pochodzące ze wspólnego majątku małżonków. Należy przy tym podkreślić, że stwierdzenie pochodzenia środków na nabycie nieruchomości powinno nastąpić z uwzględnieniem rzeczywistego stanu faktycznego. Nie będzie w tej kwestii rozstrzygające oświadczenie męża zawarte w akcie notarialnym, że nabywa nieruchomość za własne środki. Jeżeli było inaczej - nieruchomość jest wspólną własnością.