Zakup nieruchomości od syndyka

Pytanie:

"Rozważam zakup nieruchomości od syndyka, sprzedawcą jest spółka z o.o. "w upadłości". W księdze wieczystej w dziale III figuruje informacja o wpisaniu upadłości tejże spółki; w dziale IV jest zapisana hipoteka zwykła na rzecz banku. Czy prawdą jest, że w wypadku zakupu nieruchomości od syndyka hipoteki obciążające dotychczasowego właściciela (upadłą firmę) podlegają unieważnieniu i nie tworzą żadnych zobowiązań wobec osoby nabywającej (czyli mnie)? W jakim trybie to się dzieje? Na podstawie jakich przepisów?, Ile czasu może zająć "wyczyszczenie" KW od momentu zakupu? Czy są jakieś terminy obowiązujące syndyka? Jak wyglądałaby sytuacja przy zakupie nieruchomości od komornika? "

Odpowiedź prawnika: Zakup nieruchomości od syndyka

Ma rację pytający. Stosownie do treści art. 313 Prawa upadłościowego i naprawczego, sprzedaż dokonana w postępowaniu upadłościowym ma skutki sprzedaży egzekucyjnej. Sprzedaż nieruchomości powoduje wygaśnięcie praw oraz praw i roszczeń osobistych ujawnionych przez wpis do księgi wieczystej lub nieujawnionych w ten sposób, lecz zgłoszonych sędziemu-komisarzowi w terminie określonym w przepisach prawa upadłościowego. W miejsce prawa, które wygasło, uprawniony nabywa prawo do zaspokojenia wartości wygasłego prawa z ceny uzyskanej ze sprzedaży obciążonej nieruchomości. Skutek ten powstaje z chwilą zawarcia umowy sprzedaży. Podstawą do wykreślenia praw, które wygasły na skutek sprzedaży, jest prawomocny plan podziału sumy uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości obciążonej. Pozostają w mocy jedynie ograniczone prawa rzeczowe na rzeczonej nieruchomości w postaci służebności drogi koniecznej oraz służebności ustanowionej w związku z przekroczeniem granicy przy wznoszeniu budowli lub innego urządzenia, użytkowanie oraz prawa dożywotnika.

W wyniku sprzedaży nieruchomości przez syndyka w toku postępowania upadłościowego nabywca uzyska zatem nieruchomość wolną od obciążenia hipoteką wpisaną w księdze wieczystej na rzecz banku. W piśmiennictwie i doktrynie dominuje pogląd (S. Gurgul), że podstawą wykreślenie wpisu hipoteki w księdze wieczystej jest sama umowa sprzedaży zawarta między syndykiem masy upadłości upadłej spółki a nabywcą. Odrzucić należy pogląd, iż wykreślenie może nastąpić dopiero po sporządzeniu planu podziału funduszów masy upadłości - jest on sporządzany z reguły po upływie długiego czasu od sprzedaży nieruchomości i w tym czasie istniałaby niezgodność między treścią księgi wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym.

Skutek nabycia nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym (od komornika) jest identyczny z powyższym, z tym jednak zastrzeżeniem, że wszelkie prawa i skutki ujawnienia praw i roszczeń osobistych ciążące na nieruchomości wygasną z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności. Na miejsce tych praw powstaje prawo do zaspokojenia z ceny nabycia z pierwszeństwem przewidzianym w przepisach o podziale ceny uzyskanej z egzekucji.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • kasia 2021-05-13 12:42:29

    Witam Zgodnie z informacją zawartą w odpowiedzi w momencie zakupu, ustanowione hipoteki na nieruchomości podlegają wykreśleniu, czego podstawą jest umowa sprzedaży nieruchomości. I tu powstaje pytanie. Koszt jednego wykreślenia z KW to ok 100 zł, w przypadku większej liczby wierzycieli koszty wykreślenia wszystkich, mogą być dość wysokie. Zatem kto w takim przypadku jest zobowiązany do pokrycia koszty wykreśleń? Syndyk czy nabywca nieruchomości? Pozdrawiam I czekamy na szybką odpowiedz :)

  • Arek 2020-02-28 14:08:18

    Witam Zgodnie z informacją zawartą w odpowiedzi w momencie zakupu, ustanowione hipoteki na nieruchomości podlegają wykreśleniu, czego podstawą jest umowa sprzedaży nieruchomości. I tu powstaje pytanie. Koszt jednego wykreślenia z KW to ok 100 zł, w przypadku większej liczby wierzycieli koszty wykreślenia wszystkich, mogą być dość wysokie. Zatem kto w takim przypadku jest zobowiązany do pokrycia koszty wykreśleń? Syndyk czy nabywca nieruchomości? Pozdrawiam


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika