Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Nie, w żadnym razie sprzedaż taka nie wpływa na prawo do ryczałtu ewidencjonowanego (zakładając, iż w związku z tą sprzedażą nie zostanie przekroczony próg wartości sprzedaży uprawniający do ryczałtu, który wynosi równowartość 250.000 euro).
Komputer powyższy stanowi wyposażenie lub środek trwały podatnika (zależnie od przewidywanego okresu użytkowania). W pierwszym wypadku wydatki na nabycie należy zaliczyć do pozostałych wydatków (z objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów wynika wprost, że wartość zakupionego wyposażenia wpisuje się w kolumnie 14), natomiast w drugim przypadku – zaliczyć do środków trwałych podatnika.
W naszej ocenie przychód z najmu sprzętu komputerowego w powyższym przypadku stanowić będzie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Przyjmuje się bowiem, iż w przypadku świadczenia usług najmu przez podatników prowadzących działalność gospodarczą w tym zakresie lub między innymi w tym zakresie (a taka sytuacja zdaje się mieć miejsce w omawianym przypadku) możliwe jest zaliczanie przychodów z najmu do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (por. przykładowo pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Łańcucie z dnia 27 kwietnia 2004 r., Nr US.Ia-1/10-OP/2004). Z treści pytania wynika, że towary są nabywane w celu ich późniejszej sprzedaży. Świadczy to, moim zdaniem, że bardziej prawidłowe jest traktowanie przychodów z najmu jako przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.