Zalanie mieszkania a zdarzenie losowe, za które przysługuje odszkodowanie od ubezpieczyciela

Pytanie:

"Czy zalanie mojego mieszkania przez sąsiada jest szkodą powstała w wyniku zdarzeń losowych i tym samym czy przysługuje mi za to odszkodowanie od ubezpieczyciela? "

Odpowiedź prawnika: Zalanie mieszkania a zdarzenie losowe, za które przysługuje odszkodowanie od ubezpieczyciela

Odszkodowanie przysługuje oczywiście w zakresie i do wysokości określonej w umowie a także w określonym czasie. Nie ulega wątpliwości, iż zalanie mieszkania przez sąsiada było objęte zakresem ubezpieczenia.

Zgodnie bowiem z przedstawionymi postanowieniami umowy w zakres ubezpieczenia wchodziły szkody powstałe w wyniku zdarzeń losowych. W celu określenia czym są zdarzenia losowe w rozumieniu umowy należy sięgnąć do Ogólnych warunków Ubezpieczenia. Zgodnie z § 2 ust. 50. OWU:

Zdarzenia losowe - tj. deszcz nawalny, dym i sadza, grad, huragan, lawina, napór śniegu,

osuwanie się ziemi, powódź, pożar, przepięcie, stłuczenie szyb, trzęsienie ziemi, uderzenie

pioruna, uderzenie pojazdu mechanicznego, upadek pojazdu powietrznego, wybuch, zalanie,

zapadanie się ziemi. Zatem zdarzeniem losowym jest m. in. zalanie.

W konsekwencji należy uznać, iż zdarzenie w postaci zalania Pani mieszkania wodą pochodzącą z mieszkania sąsiada jest objęte zakresem ubezpieczenia, niezależnie od tego w jaki sposób woda wyciekła.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika