Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 291 kodeksu pracy roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Pojawia się więc pytanie, czy część Pana roszczeń o wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych nie uległa przedawnieniu. Należy wiec przede wszystkim ustalić kiedy roszczenia o wypłatę kolejnych wynagrodzeń za pracę w godzinach nadliczbowych stały się wymagalne.
Warto też przypomnieć, że praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna w razie:
-
konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
-
szczególnych potrzeb pracodawcy.
W zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych pracodawca, na pisemny wniosek pracownika, może udzielić mu w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy. Udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych może nastąpić także bez wniosku pracownika. W takim przypadku pracodawca udziela czasu wolnego od pracy, najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego, w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych, jednakże nie może to spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy. W takich przypadkach nie przysługuje dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych (50 lub 100%), ale oczywiście przysługuje normalne wynagrodzenie.
Wymagalność roszczenia o wypłatę wynagrodzenia, także za prace w godzinach nadliczbowych, następuje z upływem terminu, w którym pracownik otrzymuje wynagrodzenie. Należy też przyjąć, że w tym samym terminie powinien być wypłacony dodatek a nadgodziny. Na ogół wynagrodzenie jest wypłacane do dnia 10 każdego miesiąca z dołu, czyli za miesiąc poprzedni. W takim wypadku roszczenie staje się wymagalne z upływem dziesiątego, od 11-go biegnie termin przedawnienia.
Zakładając, że pierwsze wynagrodzenie otrzymał Pan 10 lutego 2004 r., a w styczniu już pracował Pan w nadgodzinach, to 11 lutego 2007 r. przedawniło się roszczenie o wynagrodzenie za godziny nadliczbowe za styczeń 2004 r. Podobnie przedawniło się roszczenie o wynagrodzenie za marzec, a za kwiecień przedawni się 11 kwietnia.
Bieg przedawnienia przerywa się:
-
przez każdą czynność przed właściwym organem powołanym do rozstrzygania sporów lub egzekwowania roszczeń przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia,
-
przez uznanie roszczenia.
Przed 11 kwietnia należałoby więc wnieść pozew, jeśli chce Pan żądać wynagrodzenia za godziny nadliczbowe przepracowane w kwietniu.