Zaległość podatkowa zbywcy nieruchomości
Pytanie:
"Osoba fizyczna przeniosła własność nieruchomości na wierzyciela w zamian za zwolnienie z długu. Zbywca nie opłacał podatku od nieruchomości przez 2 lata. Czy ten zaległy podatek obciąża nabywcę?"
Odpowiedź prawnika: Zaległość podatkowa zbywcy nieruchomości
Przepisy podatkowe nie przewidują generalnej odpowiedzialności nabywcy nieruchomości za zaległości podatkowe zbywcy (w tym w zakresie podatku od nieruchomości). W określonych jednak sytuacjach nabywca może taką odpowiedzialność ponosić.
Zgodnie bowiem z art. 112 § 1 Ordynacji podatkowej nabywca m.in. składników majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, jeżeli ich wartość jednostkowa w dniu zbycia wynosi co najmniej 15.000 zł - odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem za powstałe do dnia nabycia zaległości podatkowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Składniki majątku związane z prowadzoną działalnością gospodarczą stanowią aktywa trwałe w rozumieniu przepisów o rachunkowości, z wyłączeniem należności długoterminowych, udzielonych pożyczek i długoterminowych rozliczeń międzyokresowych.
Jeżeli jednak zbywca nie prowadził działalności gospodarczej i zbyta nieruchomość nie stanowiła składnika majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, nabywca nieruchomości nie będzie odpowiadał za zaległości podatkowe zbywcy na podstawie powyższego przepisu.
Drugim przypadkiem, kiedy nabywca nieruchomości mógłby faktycznie odpowiadać za zaległości podatkowe zbywcy, jest ustanowienie hipoteki przymusowej na nieruchomości przez jej zbyciem. Jeżeli jednak do dnia zbycia hipoteka taka nie została ustanowiona (lub nie został złożony do księgi wieczystej wniosek o jej ustanowienie), nie będzie ona obciążała zbytej nieruchomości.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?