Zaległy urlop odwołanego prezesa

Pytanie:

"Odwołany prezes zarządu, posiadający umowę o pracę na czas nieokreślony, będący w okresie ochrony przedemerytalnej, przebywając na zwolnieniu lekarskim (może chodzić) od momentu odwołania, przekazał do prezesa zarządu prośbę o zgodę na wykorzystanie urlopu zaległego za rok 2003 i 2004, po zakończeniu zwolnienie lekarskiego. Prezes zarządu odmówił odpisując pismem z prośbą o obecność odwołanego prezesa w firmie w celu przekazania dokumentów. Czy aktualny prezes zarządu może w takiej sytuacji odmówić urlopu? Czy odwołany prezes może dopełnić wymaganych od niego czynności na zwolnieniu lekarskim? Czy może do tych czynności ustalić pełnomocnika?"

Odpowiedź prawnika: Zaległy urlop odwołanego prezesa

Zakładamy, że były prezes nadal pozostaje w stosunku pracy (że nie zostało dokonane wypowiedzenie). Dlatego może wykorzystać urlop zgodnie z planem urlopów obowiązującym w zakładzie pracy. Jeżeli takiego planu nie ma, to termin urlopu powinien zostać ustalony w drodze porozumienia między pracodawcą a pracownikiem. Pracodawca nie ma jednak obowiązku udzielić urlopu w terminie, który wybrał sobie pracownik. Jeżeli były prezes jest na zwolnieniu lekarskim, to pracodawca nie może żądać, by wykonywał on pracę. Z drugiej strony odwołany członek zarządu jest uprawniony i obowiązany do złożenia wyjaśnień w toku przygotowania sprawozdania zarządu z działalności spółki i sprawozdania finansowego, obejmujących okres pełnienia przez niego funkcji członka zarządu, oraz do udziału w zgromadzeniu wspólników zatwierdzającym sprawozdania. Wyjaśnienia te powinny być w zasadzie dokonane osobiście (nie przez pełnomocnika), ale to nie oznacza fizycznej obecności w siedzibie spółki. Co do samych dokumentów, to naszym zdaniem należy uznać, że były prezes ma obowiązek przekazać je obecnemu (jeśli są związane z pełnioną funkcja). Również to nie oznacza, że dokumenty mają być dostarczone osobiście, może to zrobić kurier, tylko muszą być należycie zabezpieczone.



Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika