Zameldowanie na pobyt stały i tymczasowy

Pytanie:

"Rodzice są po rozwodzie. Dziecko obecnie zameldowane jest w miejscu zamieszkania ojca (stały pobyt), mimo iż faktycznie przebywa z matką mającą tylko zameldowanie tymczasowe. Czy matka powinna zameldować dziecko w swoim miejscu zamieszkania? Czy ma to znaczenie dla sądu w przypadku gdyby ojciec chciał przejąć opiekę nad dzieckiem?"

Odpowiedź prawnika: Zameldowanie na pobyt stały i tymczasowy

Obowiązek meldunkowy jest obowiązkiem natury administracyjno-prawnej. Co do zasady miejsce zameldowania nie ma znaczenia przy orzekaniu o sprawowaniu opieki nad dzieckiem czy orzekaniu o władzy rodzicielskiej. Dla sądu może mieć ewentualnie znaczenie miejsce zamieszkania małoletniego dziecka. Zaznaczyć należy, iż w praktyce miejsce zameldowania nie musi być tożsame z miejscem faktycznego zamieszkiwania. Odnosząc się do kwestii meldunkowych należy stwierdzić, iż zgodnie z ustawą o ewidencji ludności i dowodach osobistych, osoba która przebywa w określonej miejscowości pod tym samym adresem dłużej niż trzy doby, jest obowiązana zameldować się na pobyt stały lub czasowy najpóźniej przed upływem czwartej doby, licząc od dnia przybycia. Osoba obowiązana jest zameldować się na pobyt stały, jeżeli zamieszkuje w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania. Jeżeli zatem przebywa Pani w określonym miejscu z zamiarem stałego pobytu, wówczas powinna zostać Pani zameldowana na pobyt stały. Podkreślić należy, że za osobę nieposiadającą pełnej zdolności do czynności prawnych, obowiązek meldunkowy wykonuje jej przedstawiciel ustawowy lub inna osoba sprawująca nad nią faktyczną opiekę w miejscu ich wspólnego pobytu. Zatem ponieważ faktycznie zamieszkuje Pani pod innym adresem niż obecnie jest Pani zameldowana, powinna zostać Pani wymeldowana i zameldowana w miejscu faktycznego zamieszkiwania. Jeżeli nie jest Pani osobą pełnoletnią, koniecznych czynności powinna dopełnić Pani matka.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • rybcia 2018-09-11 12:47:11

    wymeldowałem się od zony .obecnie jestem bez meldunku czy ponosze jakies konsekwencje prawne?zamieszkalem z partnerka u jej rodzicow ale oni boja się zameldować mie na stale ze będą może ponosić jakies kosekwncje? czy wobec tego jak nie mam stałego zameldowania mogą na czas określony?

  • Aneta 2016-06-30 21:16:34

    Jestem zameldowana w mieszkaniu socjalnym ale planuje wynajac mieszkanie z moim aktualnym partnerem,czy moge sie zameldowac na okres tymczasowy jesli mam meldunek staly w innym mieszkaniu.

  • Sylwia 2014-02-25 21:12:59

    Witam, Jestem zameldowana razem z moim 8-miesięcznym synem na pobyt stały u mojego partnera w mieszkaniu którego jest właścicielem. Mój partner jest po rozwodzie nie ma jeszcze podziału majątku ,sprawa w toku.Jego była żona i 3 ich dzieci plus jej siostra również są zameldowane w tym mieszkaniu. Była żona chce sprzedać mieszkanie po przez sąd.Nie zgadza się na inną możliwość sprzedaży. Chciałabym się dowiedzieć czy jeżeli jestem z dzieckiem zameldowana w tym mieszkaniu na stałe można mnie z niego wyrzucić? czy muszą przyznać mi lokum socjalne jeżeli nie wyrażę zgody na wymeldowanie się wraz z synem,ponieważ nie mam gdzie mieszkać. A na wynajm mieszkania mnie nie stać. Czy mój partner i jego była żona mogą sprzedać mieszkanie jeżeli mój syn i ja mamy w nim meldunek stały?

  • bax 2012-06-19 19:55:59

    Jakie konsekwencje może ponieść właściciel mieszkania meldując na pobyt tymczasowy osobę do opieki nad osobą starszą. Czy mogą nastąpić problemy natury prawnej w momęcie wcześniejszego wymeldowania.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika