Zamówienie publiczne a zasada jawności
Pytanie:
"Zgodnie z procedurą zamawiający otwiera kolejne oferty które wpłynęły do zamawiającego i odczytuje określony zakres informacji. Jaki zakres informacji powinien być odczytany podczas otwarcia przetargu? Czy oferent lub nie uczestniczący czynnie w przetargu ,po zakończeniu otwarcia wszystkich ofert ma prawo do wglądu w inne oferty biorące udział w przetargu? Jaki zakres informacji powinien mu być udostępniony?"
Odpowiedź prawnika: Zamówienie publiczne a zasada jawności
Zgodnie z art. 8 ustawy o zamówieniach publicznych, postępowanie o udzielenie zamówienia jest jawne. Zamawiający może ograniczyć dostęp do informacji związanych z postępowaniem o udzielenie zamówienia tylko w przypadkach określonych w ustawie.
Nie ujawnia się informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, jeżeli wykonawca, nie później niż w terminie składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, zastrzegł, że nie mogą być one udostępniane. Wykonawca nie może zastrzec informacji, dotyczących nazwy (firmy) oraz adresów wykonawców, a także informacji dotyczących ceny, terminu wykonania zamówienia, okresu gwarancji i warunków płatności zawartych w ofertach. W związku z powyższym przy otwarciu przetargu należy ujawnić w/w informacje.
Informacje dotyczące przedsiębiorcy ubiegającego się o realizację zamówienia publicznego, stają się więc informacjami publicznymi. Faktyczna dostępność informacji na temat danego przedsiębiorcy zależy od zastrzeżenia jakie ma on prawo złożyć w trybie art. 8 ust. 3 w/w ustawy. Powyższe stanowisko zostało potwierdzone wyrokiem Zespołu Arbitrów – Urzędu Zamówień Publicznych z dnia 8 lutego 2006 r. (UZP/ZO/0-308/06) zgodnie, z którym zasada jawności oznacza na etapie wstępnym postępowania obowiązek ujawniania informacji o podejmowanych zamówieniach, w kolejnych etapach oznacza obowiązek jawności dokumentacji konkretnego postępowania zarówno dla innych wykonawców jak i dla wszystkich zainteresowanych nawet w postępowaniu nieuczestniczących, wreszcie po zakończeniu postępowania wyraża się obowiązkami sprawozdawczymi ciążącymi na zamawiających.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?