Prawo zamówień publicznych: Zasady ogólne - Porady prawne

Umowa konsorcjum a odpowiedzialność wykonawców

W 2010 roku wygraliśmy przetarg jako konsorcjum z firmą X . Zgodnie z umową my wykonywaliśmy prace budowlane, firma X tereny zielone. Złożyliśmy wspólną gwarancje na wady i usterki , na nasze (...)

Zapytanie ofertowe

Kieruję samorządową instytucją artystyczną. Nasza instytucja dokonuje szeregu zakupów i zamawia usługi, których wartość nie przekracza kwoty 14000 Euro. W jakich sytuacjach jesteśmy zobligowani (...)

Nieważność przetargu na sprzedaż nieruchomości

W jakiej sytuacji przetarg na sprzedaż nieruchomości będzie nieważny?

Skarga na czynności związane z przeprowadzeniem przetargu

Co mogę zrobić, jeśli nie jestem zadowolony z rozstrzygnięcia komisji przetargowej przetargu na zbycie nieruchomości?

Uprawnienia do transportu wartości pieniężnych

Firma stara się o udzielenie zamówienia publicznego z wolnej ręki. Jednym z elementów realizowanych usług jest transport gotówki w kwotach nie przekraczających 30 tys. zł. Zamawiający przed negocjacjami (...)

Zasady dokonywania wydatków publicznych

Według jakich zasad należy dokonywać wydatków publicznych?

Rezygnacja z przetargu publicznego a naruszenie dyscypliny finansów publicznych

W jakich warunkach można zrezygnować z przetargu publicznego by nie narazić się na odpowiedzialność z tytułu naruszenia dyscypliny finansów publicznych?

Uprzywilejowanie, pierwszeństwo w przetargu

Chcę wystartować w przetargu organizowanym przez urząd miejski na świadczenie pewnego rodzaju usług. Do tej pory usługi te były realizowane przez zakład budżetowy podlegający urzędowi miejskiemu. (...)

Zmiana wykonawcy w trakcie trwania umowy

Gmina podpisała umowę na wykonanie dokumentacji projektowej z wykonawcą (działalność gospodarcza prowadzona przez jedną osobę) w zamówieniu poniżej 14.000 Euro. Termin wykonania umowy kończy (...)

Odstąpienie od umowy o zamówienia publiczne

Świadczę usługi prania w ramach umowy o zamówienia publiczne. W związku ze znacznymi podwyżkami. m.in. wynagrodzeń, cen paliw (stanowią ponad 50% kosztów składających się na cenę) wykonując (...)

Umowa niezgodna z postanowieniami SIWZ

Publiczny ZOZ ma zamiar dokonać remontu i adaptacji pomieszczeń szpitalnych. Przed ogłoszeniem przetargu zlecił ekspertyzę kosztów, z której wynikało, iż remont będzie kosztował 141 tys. zł. (...)

Opłata przy pełnomocnictwie do przetargu

Konsorcjum złożyło ofertę do przetargu publicznego w trybie nieograniczonym, z czym wiązało się przedłożenie pełnomocnictwa do reprezentowania firm wchodzących w skład tego konsorcjum. Czy (...)

Forma powiadomienia o wyborze oferty

Złożyliśmy ofertę w przetargu w Urzędzie Gminy. Zamawiający dokonał sprawdzenia ofert i wybrał wykonawcę. Zamieścił informację o wyborze oferty na stronie internetowej urzędu Gminy. Jednak (...)

Zamówienie publiczne a zasada jawności

Zgodnie z procedurą zamawiający otwiera kolejne oferty które wpłynęły do zamawiającego i odczytuje określony zakres informacji. Jaki zakres informacji powinien być odczytany podczas otwarcia przetargu? (...)

Stowarzyszenie a prawo zamówień publicznych

Stowarzyszenie zarejestrowane w KRS, którego członkami są osoby fizyczne, posiada środki (fundusze) pochodzące ze składek członków oraz darowizn od sponsorów (firm, osób fizycznych). Czy stowarzyszenie (...)

Jawność umowy o zamówienie publiczne

W ramach przetargu publicznego w trybie nieograniczonym i wyborze naszej oferty została zawarta umowa pomiędzy urzędem miejskim i naszą firmą. Uzyskaliśmy informację, iż jeden z petentów urzędu, (...)

Informacja o przetargu nieograniczonym

Zwróciłem się do urzędu Gminy z wnioskiem o poinformowanie mnie na piśmie o mających się odbyć terminie i warunkach uczestnictwa w przetargu nieograniczonym na roboty budowlane w obiekcie użyteczności (...)

Przekształcenie podmiotowe a zamówienie publiczne

Osoba fizyczna, która zamierza "przekształcić" swoją działalność w spółkę z o.o. (w trybie art. 55 KC - wniesienie aportem do spółki) ma podpisane umowy o zamówienia publiczne. Czy takie "przekształcenie" (...)

Udostępnienie informacji z KRK w przetargu

Po rozstrzygnięciu przetargu w zamówieniach publicznych, każdy ma dostęp do przejrzenia dokumentacji oferty firmy, która wygrała przetarg. Czy każdy kto uczestniczył w przetargu może zażądać (...)

Dzierżawa nieruchomości gminy

Jaką podstawę prawną powinna przyjąć gmina, ogłaszając przetarg na wyłonienie dzierżawcy takich nieruchomości jak cmentarze komunalne, targowiska czy wysypiska śmieci? Czy powinna to być ustawa (...)

Pełnomocnictwo w zamówieniach publicznych

Czy pełnomocnictwo uprawniające pełnomocnika do wykonywania czynności określonego rodzaju (w tym przypadku m.in. do występowania w imieniu wykonawcy w postępowaniach w trybie zgodnym z ustawą o (...)

Zamówienia publiczne a bony dla pracowników

Firma jest podmiotem zobowiązanym do stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych. Czy w przypadku zakupu bonów na zakupy świąteczne dla pracowników ze środków Funduszu Świadczeń Socjalnych (...)

Wypowiedzenie umowy o zamówienie publiczne

Czy i ewentualnie na jakich warunkach w umowie (o świadczenie usług), zawartej w wyniku zamówienia publicznego na czas oznaczony, można skutecznie zastrzec prawo wypowiedzenia przez stronę (w szczególności (...)

Przetarg prywatny a przetarg publiczny

Zamawiający w ogłoszeniu o przetargu zawarł następującą klauzulę: "Ogłaszający przetarg zastrzega sobie prawo swobodnego wyboru oferty, jak też uznania, że przetarg nie dał rezultatu bez podania (...)

Dostawa w zamówieniach publicznych

W ustawie o zamówieniach publicznych rozróżnia się usługi od dostaw. Ustawa mówi jednak ogólnie o wykonawcach, jako podmiotach dla potrzeb zamówień publicznych, oprócz zamawiających. Według (...)

Wartość zamówienia - netto czy brutto?

Czy kwota 6000 EURO, powyżej której należy stosować ustawę o zamówieniach publicznych dotyczy wartości netto czy brutto zamówienia? Proszę o podanie podstawy prawnej.

Oferta wariantowa w zamówieniach publicznych

Spółka Akcyjna posiada udziały (100%) w innej spółce posiadającej osobowość prawną - czy złożenie ofert przez obie firmy będzie traktowane jako złożenie oferty wariantowej w rozumieniu przepisów (...)

Przedłużenie trwania umowy w zamówieniu publicznym

Zawarto umowę w 2004 r. na dostawę koksu na sezon grzewczy 2004/05 na ilość 90 ton w terminie do 30.04.2005 r. Czy można przedłużyć termin dostaw na następny sezon grzewczy 2005/2006 tj. 30.04.2006 (...)

Pokrewieństwo w zamówieniach publicznych

Wykonawcą robót budowlanych jest krewny zamawiającego (wójta gminy). Wykonawca jest synem siostry matki zamawiającego. Czy takie pokrewieństwo z wójtem stanowi naruszenie art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy (...)

Podmioty powiązane w zamówieniach publicznych

Czy sprawowanie nadzoru nad organem zarządzającym, o czym mowa w art. 129 ust. 1 pkt 2) może również odnosić się do pośredniego sprawowania nadzoru nad organem zarządzającym w podmiocie, któremu (...)

Preferencje krajowe

W przetargu zorganizowanym przez instytucje publiczną na dostawę oprogramowania wraz z usługą instalacji i szkolenia, zamawiający dopuścił stosowanie preferencji krajowych. Oprogramowanie pochodzi (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika