Nieważność przetargu na sprzedaż nieruchomości
Pytanie:
"W jakiej sytuacji przetarg na sprzedaż nieruchomości będzie nieważny?"
Odpowiedź prawnika: Nieważność przetargu na sprzedaż nieruchomości
Zasady przeprowadzania przetargów na zbycie nieruchomości są określone w art. 37 - 42 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Zgodnie z art. 40 ust. 4 „Przetarg uważa się za zakończony wynikiem negatywnym, jeżeli nikt nie przystąpił do przetargu ustnego lub żaden z uczestników nie zaoferował postąpienia ponad cenę wywoławczą albo jeżeli w przetargu pisemnym nie wpłynęła ani jedna oferta lub żaden z uczestników nie zaoferował ceny wyższej od wywoławczej, a także jeżeli komisja przetargowa stwierdziła, że żadna oferta nie spełnia warunków przetargu".
Uzasadnienie takiego rozstrzygnięcia komisji powinno znaleźć się w protokole z przeprowadzonego przetargu, który ma obowiązek sporządzić przewodniczący komisji przetargowej. Wynika to z § 10 ust. 1 pkt 8 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (Dz. U. z 2004 r., Nr 207 poz. 2108).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?