Opłata przy pełnomocnictwie do przetargu
Pytanie:
"Konsorcjum złożyło ofertę do przetargu publicznego w trybie nieograniczonym, z czym wiązało się przedłożenie pełnomocnictwa do reprezentowania firm wchodzących w skład tego konsorcjum. Czy pełnomocnictwo w postępowaniu przetargowym powinno być opłacone w kwocie 17 zł czy jest zwolnione z takiej opłaty? Czy pełnomocnictwo nieopłacone jest nieważne i może stanowić podstawę do wykluczenia konsorcjum z przetargu?"
Odpowiedź prawnika: Opłata przy pełnomocnictwie do przetargu
Co do zasady złożenie dokumentu pełnomocnictwa w postępowaniu z zakresu administracji publicznej jest obciążone opłatą skarbową w wysokości 17 zł. Zgodnie z załącznikiem do ustawy o opłacie skarbowej, w tej sytuacji zwolnione mogłoby być jedynie pełnomocnictwo poświadczone notarialnie. Nieopłacenie pełnomocnictwa nie powoduje w żaden sposób jego nieważności. Jedynymi powodami wykluczenia są te wymienione w art. 24 ustawy Prawo zamówień publicznych. Wyklucza się między innymi wykonawców, którzy zalegają z uiszczeniem podatków, opłat lub składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne.
Teoretycznie więc brak opłaty skarbowej może być podstawą wykluczenia z przetargu. Z drugiej strony nie sposób pominąć faktu, iż wykonawca w celu potwierdzenia możliwości udziału w przetargu załącza m. in. aktualne zaświadczenia właściwego naczelnika urzędu skarbowego oraz właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego potwierdzające odpowiednio, że wykonawca nie zalega z opłacaniem podatków, opłat oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne (lub zaświadczenia, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu). Muszą to być dokumenty wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert.
W praktyce jednak najczęściej dochodzi do sytuacji, gdy najpierw wystawiane jest zaświadczenie, a następnie udzielane jest pełnomocnictwo. Naszym zdaniem dopuszczalna jest jednak sytuacja, gdy zamawiający wykluczy wykonawcę z przetargu mimo prawidłowego zaświadczenia, wiedząc z innego źródła (z faktu przedłożenia nieopłaconego pełnomocnictwa), iż zalega on z opłatą.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?