Koszty celowego przeprowadzenia egzekucji
Pytanie:
"Zgodnie z art. 770 k.p.c. dłużnik powinien zwrócić wierzycielowi koszty niezbędne do celowego przeprowadzenia egzekucji. Koszty ściąga się wraz z egzekwowanym roszczeniem. Chcę wyegzekwować zasądzoną kwotę przy pomocy profesjonalnego pełnomocnika. Czy do kosztów celowego przeprowadzenia egzekucji należą koszty związane z wydatkami poniesionymi przez pełnomocnika wierzyciela np. koszty wezwania dłużnika przez adwokata wierzyciela, koszty sporządzenia wniosku egzekucyjnego i wniesienia go przez adwokata do komornika?"
Odpowiedź prawnika: Koszty celowego przeprowadzenia egzekucji
Dłużnik powinien zwrócić wierzycielowi koszty niezbędne do celowego przeprowadzenia egzekucji. Koszty ściąga się wraz z egzekwowanym roszczeniem. Koszt egzekucji ustala postanowieniem komornik, jeżeli przeprowadzenie egzekucji należy do niego. Na postanowienie sądu przysługuje zażalenie stronom oraz komornikowi.
W postępowaniu egzekucyjnym obowiązuje zasada zwrotu kosztów „niezbędnych do celowego przeprowadzenia egzekucji”. Katalog niezbędnych kosztów jest inny w razie, gdy strona działa osobiście lub przez pełnomocnika nie będącego ani adwokatem, ani radcą prawnym oraz inny, gdy stronę reprezentuje adwokat lub radca prawny.
Z przedstawionych w pytaniu kosztów do celowych zaliczone mogą być koszt sporządzenia wniosku i wniesienia go do komornika. Również zastępstwo w postępowaniu egzekucyjnym, koszty postępowania klauzulowego. Nie wydaje się natomiast zasadne zaliczanie kosztów wezwania, gdyż dłużnik o wyroku wie i sam może dobrowolnie spełnić zasądzone świadczenie. Jeśli tego nie czyni dobrowolnie, to wszczyna się postępowanie komornicze i komornik sam wzywa do dobrowolnego spełnienia świadczenia i to wezwanie jest zaliczane w koszty komornicze.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?