Zaprzeczanie twierdzeniom strony przeciwnej

Pytanie:

"Zbliża się rozprawa, moja żona coraz bardziej zaprzecza wielu sprawom, które kiedyś wcześniej mi przytaczała. Kłamie coraz bardziej i wiele rzeczy, które miały z nią związek, obraca teraz przeciwko mnie. Wynosi z domu pewne rzeczy i twierdzi, że to ja je powynosiłem. Całą winą za niepowodzenie w naszym związku obarczyła mnie. Mam poważne obawy, że w sądzie - mimo tego, że być może złoży przysięgę o prawdomówności - to i tak będzie kłamać. Jak się ustrzec przed sytuacją kiedy moja obrona - moje argumenty przeciwko mojej żonie - będą notorycznie negowana przez nią? Czy w trakcie rozprawy rozwodowej możliwe jest żądanie poddania pozwanej badaniu przy pomocy wykrywacza kłamstw?"

Odpowiedź prawnika: Zaprzeczanie twierdzeniom strony przeciwnej

W procesie rozwodowym każda ze stron może przytaczać swoje twierdzenia i dowody na ich poparcie. Jest rzeczą sądu ocenić, która ze stron ma rację. W polskim systemie prawnym obowiązuje swobodna ocena dowodów, co oznacza, że sąd samodzielnie decyduje o wartości każdego dowodu na podstawie wszechstronnego rozważenia zebranego w sprawie materiału. Także zeznania stron są dowodem w sprawie (w procesie rozwodowym zresztą obowiązkowo przeprowadzanym). Nie ma przepisów nakazujących traktować jakiś dowód jako bardziej wiarygodny od pozostałych. Sąd nie może jednak dowodów oceniać zupełnie dowolnie. Powinien wziąć pod uwagę zasady logiki i doświadczenia życiowego.

Nie można żądać, by strona przeciwna została poddana badaniu na prawdomówność przy pomocy wariografu (wykrywacza kłamstw). Może Pan natomiast przytaczać swoje twierdzenia i przeczyć twierdzeniom żony oraz wykazywać przy pomocy dowodów (np. zeznań świadków albo dokumentów), że to Pańskie twierdzenia są prawdziwe. Naturalnie to samo odnosi się do Pańskiej małżonki - także i ona ma prawo wysuwać swoje twierdzenia, przeczyć Pańskim oraz przytaczać na to dowody.

Gdyby sąd wydał wyrok, a Pan uznałby, iż sąd oceniając dowody uchybił zasadom logicznego rozumowania czy doświadczenia życiowego (sąd ma obowiązek ustosunkować się do przeprowadzonych dowodów w uzasadnieniu, o którego sporządzenie może Pan wnieść), może Pan złożyć apelację od wyroku.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika