Zarządzanie lokalami użytkowymi a podatek VAT

Pytanie:

"Usługi zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi są zwolnione z VAT. A jeśli w nieruchomości oprócz lokali mieszkalnych są również lokale użytkowe? Czy wtedy należy oddzielnie ustalić wynagrodzenie od zarządzania lokalami użytkowymi i tylko tę część wynagrodzenia opodatkować? Czy może należy naliczać VAT od całości wynagrodzenia tylko w przypadku przewagi lokali użytkowych nad mieszkalnymi? Jeśli tak, to czy brać pod uwagę przewagę powierzchni, czy może przewagę sumy czynszów należnych za lokale użytkowe nad czynszami należnymi od lokali mieszkalnych?"

Odpowiedź prawnika: Zarządzanie lokalami użytkowymi a podatek VAT

Podstawą zwolnienia od podatku usług zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi jest przepis § 8 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.). Nie korzystają natomiast ze zwolnienia (opodatkowane są podstawową stawką 22%) usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami niemieszkalnymi).

Jednocześnie żaden przepis nie przewiduje sposobu postępowania w przypadku, gdy w zarządzanych nieruchomościach znajdują się nie tylko lokale mieszkalne, ale również lokale użytkowe. Naszym zdaniem decydujące jest w takim przypadku kwalifikacja nieruchomości jako budynku mieszkalnego bądź niemieszkalnego. Zgodnie z przepisami PKOB (Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych), budynki mieszkalne są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W przypadkach, gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem.

Mając powyższe na uwadze uważamy, że jeśli w zarządzanych nieruchomościach lokale mieszkalne zajmują co najmniej połowę całkowitej powierzchni – należy dla całości świadczonych usług zarządzania stosować zwolnienie od podatku. W przeciwnym wypadku całość świadczonych usług opodatkowana jest stawką 22%.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika