Zarzuty a akt oskarżenia

Pytanie:

"Otrzymałem wezwanie w charakterze podejrzanego o groźby bezprawne w celu uzyskania zwrotu wierzytelności. Te rzekome groźby bezprawne, to według mnie żadne groźby bezprawne tylko działania służące obronie społecznie uzasadnionego interesu - ostrzeganie przed, według mnie i jestem w stanie to udowodnić - oszustem, i informowanie go o tym, że ostrzeżenia przed nim będę niestrudzenie kontynuował, aby nie powziął zamiaru dokonywania kolejnych oszustw na szkodę nieznających go osób. Generalnie jednak, już nawet pomijając specyfikę sprawy, to czy fakt, że zostałem podejrzanym w sprawie (czyli, o ile wiem, zapadła decyzja o przedstawieniu mi zarzutów) oznacza, że ani chybi zostanie skierowany przeciwko mnie akt oskarżenia? Czy może jednak będę mógł odeprzeć zarzuty i sprawy w sądzie nie będzie?"

Odpowiedź prawnika: Zarzuty a akt oskarżenia

Fakt, iż został Pan przesłuchany w charakterze podejrzanego, nie przesądza jeszcze, że zostanę skierowany przeciwko Panu akt oskarżenia.

Przesłuchanie osoby podejrzanej zaczyna się od powiadomienia jej o treści zarzutu wpisanego do protokołu przesłuchania. Osobę tę od chwili rozpoczęcia przesłuchania uważa się za podejrzanego. 

W ciągu 14 dni od daty zamknięcia śledztwa albo od otrzymania aktu oskarżenia sporządzonego przez Policję w dochodzeniu, prokurator sporządza akt oskarżenia lub zatwierdza akt oskarżenia sporządzony przez Policję w dochodzeniu i wnosi go do sądu albo sam wydaje postanowienie o umorzeniu, o zawieszeniu albo o uzupełnieniu śledztwa lub dochodzenia.  

Na postanowieniu o umorzeniu śledztwa lub dochodzenia sprawa jednak może się nie skończyć, gdyż stronom przysługuje zażalenie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika