Zasada asperacji w wyroku
Pytanie:
"Na czym polega stosowana przez Sąd zasada asperacji? Kiedy Sąd z niej korzysta i na jakiej podstawie?"
Odpowiedź prawnika: Zasada asperacji w wyroku
Jeżeli sprawca popełnił dwa lub więcej przestępstw, zanim zapadł pierwszy wyrok, chociażby nieprawomocny, co do któregokolwiek z tych przestępstw (które popełnił przed jego wydaniem) i wymierzono za nie kary tego samego rodzaju albo inne podlegające łączeniu, sąd orzeka karę łączną, biorąc za podstawę kary z osobna wymierzone za zbiegające się przestępstwa.
Sąd wymierza karę łączną w granicach od najwyższej z kar wymierzonych za poszczególne przestępstwa do ich sumy, nie przekraczając jednak 540 stawek dziennych grzywny, 18 miesięcy ograniczenia wolności albo 15 lat pozbawienia wolności. Przy wymiarze obowiązują trzy zasady asperacji, absorbcji i kumulacji.
Przykład: Sprawca popełnia dwa przestępstwa i za jedno dostaje 2 lata pozbawienia wolności a za drugie 3 lata pozbawienia wolności. Zgodnie z powyższym stosując zasadę absorbcji może mu zostać wymierzona kara minimalna 3 lata (najwyższa z kar), stosując zasadę kumulacji może być wymierzona kara 5 lata (suma kar). Natomiast zasada asperacji pozwala wybrać karę z przedziału 3 lata (najwyższa z podlegających łączeniu kar) do lat 5 (suma kar).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?