Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Jeżeli jednostka wykonuje, na poziomie klasy, więcej niż jedną działalność, ale wszystkie one mieszczą się w ramach tego samego grupowania PKD, zaklasyfikowanie tej jednostki określone jest przez grupowanie PKD obejmujące te działalności w całości. Temu odpowiada przykład podany w pytaniu jako pierwszy – należy tu więc podać oznaczenie i nazwę klasy.
Natomiast, jeżeli jednostka wykonuje, na poziomie klasy, działalności zawarte w różnych grupowaniach PKD (przykład drugi), należy przeanalizować pewne zasady w celu określenia działalności podstawowej. W przypadku gdy, na poziomie klasy, działalność stanowi ponad 50% wartości dodanej (która stanowi różnicę pomiędzy produkcją a zużyciem pośrednim), zaklasyfikowanie jednostki jest określone przez tę działalność. Jeżeli jednostka wykonuje działalności zawarte tylko w dwóch różnych grupowaniach PKD, jedno z grupowań będzie zawsze obejmowało ponad 50% wartości dodanej, z wyłączeniem skrajnego i mało prawdopodobnego przypadku, gdy dwie działalności zawarte w różnych grupowaniach PKD będą obejmowały po 50%. W przypadku bardziej złożonym, gdzie jednostka wykonuje więcej niż dwie działalności ujęte w więcej niż dwóch różnych grupowaniach PKD i gdy żadne z grupowań nie stanowi 50% wartości dodanej, jednostkę tę należy zaklasyfikować przy zastosowaniu tzw. metody „góra-dół”.
Metoda „góra - dół” oznacza, że zaklasyfikowanie danego podmiotu na najniższym poziomie klasyfikacyjnym (tj.podklasy) powinno być spójne z zaklasyfikowaniem tej jednostki na wyższych poziomach.
W związku z tym należy najpierw zidentyfikować poziom najwyższy i następnie kolejne poziomy klasyfikacyjne. Polega to na tym, że:
-
należy określić sekcję PKD, która ma najwyższy udział wartości dodanej. W przypadku braku możliwości obliczenia wartości dodanej w okresie ostatnich 12 miesięcy, należy określić inny właściwy miernik,
-
w ramach tej sekcji należy określić podsekcję/dział, która/y ma największy udział liczony według wartości dodanej,
-
w ramach tej podsekcji czy działu należy określić grupę PKD, która ma największy udział liczony według wartości dodanej,
-
w ramach tej grupy należy określić klasę PKD, która ma największy udział liczony według wartości dodanej,
-
w ramach tej klasy należy określić podklasę PKD, która ma największy udział liczony według wartości dodanej. Jeżeli podklasa odpowiada swym zakresem klasie (oznaczona jest literą Z), wówczas działalność podstawowa określana jest na poziomie klasy.