Zasady wyborów na sołtysa
Pytanie:
"Obecnie trwają wybory sołtysów. Kto je przeprowadza i zwołuje zebrania? Proszę wskazać regulacje prawne dotyczące wyborów sołtysa wsi."
Odpowiedź prawnika: Zasady wyborów na sołtysa
Zgodnie z art. 36 ustawy o samorządzie gminnym organem uchwałodawczym w sołectwie jest zebranie wiejskie, a wykonawczym - sołtys. Działalność sołtysa wspomaga rada sołecka. Sołtys oraz członkowie rady sołeckiej wybierani są w głosowaniu tajnym, bezpośrednim, spośród nieograniczonej liczby kandydatów, przez stałych mieszkańców sołectwa uprawnionych do głosowania. Zgodnie zaś z art. 35 w/w ustawy organizację i zakres działania jednostki pomocniczej określa rada gminy odrębnym statutem, po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami. Statut może przewidywać powołanie jednostki niższego rzędu w ramach jednostki pomocniczej. Statut jednostki pomocniczej określa w szczególności:
-
nazwę i obszar jednostki pomocniczej,
-
zasady i tryb wyborów organów jednostki pomocniczej – w statucie uchwalonym przez Radę Gminy określone powinien być termin zwołania zebrania sołeckiego przez Radę gminy, zasady zgłaszania kandydatów, głosowania i ich wyboru,
-
organizację i zadania organów jednostki pomocniczej,
-
zakres zadań przekazywanych jednostce przez gminę oraz sposób ich realizacji,
-
zakres i formy kontroli oraz nadzoru organów gminy nad działalnością organów jednostki pomocniczej.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?