Zasady wynagradzania członka zarządu Spółdzielni

Pytanie:

"W sierpniu 2004 roku w Spółdzielni Mieszkaniowej została zatrudniona osoba na stanowisko Głównej Księgowej. Księgowa została zatrudniona na podstawie umowy o pracę, na czas nieokreślony. Ze strony Spółdzielni umowę podpisały dwie osoby - Prezes Zarządu i V-ce Prezes. W grudniu 2004 roku Główna Księgowa została powołana przez Radę Nadzorczą, na wniosek Prezesa Zarządu, na członka Zarządu. Aktualnie pełni funkcję Członka Zarządu oraz Głównej Księgowej. Umowa zawarta w sierpniu nie została zmieniona w żaden sposób. Czy Prezes Zarządu może przyznać Głównej Księgowej premię uznaniową bez zgody Rady Nadzorczej? Nadmieniam, że pracownicy mają prawo do premii uznaniowej zgodnie z zatwierdzonym Regulaminem Wynagradzania."

Odpowiedź prawnika: Zasady wynagradzania członka zarządu Spółdzielni

Pracodawcą zatrudnionej na umowę o pracę księgowej jest spółdzielnia. Zarząd ma kompetencje kierownicze w zakresie działania spółdzielni i zasadniczo do jego zadań należy zatrudnianie i wykonywanie umowy o pracę, w tym przyznawanie premii uznaniowej przewidzianej obowiązującym pracowników regulaminem. Czynności z zakresu prawa pracy (zatrudnianie, wypłacanie wynagrodzeń, premii itp.) mogą także należeć do wyznaczonej osoby (np. prezesa zarządu). Wyznaczenie to może nastąpić w statucie spółdzielni lub regulaminie pracy. Jeżeli więc prezes zarządu nie jest osobą wyznaczoną do wykonywania tego rodzaju czynności, o przyznaniu premii powinien zadecydować zarząd. Przepisy prawa spółdzielczego nie przewidują natomiast wymogu uzyskania w tej sprawie zgody rady nadzorczej.

Rada nadzorcza nawiązuje stosunek pracy na podstawie umowy o pracę lub powołania z osobą, której uprzednio powierzono funkcje członka zarządu i w związku z tą funkcją. W przedstawionej sytuacji umowa o pracę nie jest związana z funkcją w zarządzie, lecz stanowiskiem głównej księgowej.




Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika