Zasady wyodrębniania własności lokalu

Pytanie:

"Posiadam własnościowy lokal użytkowy, zakupiony na zasadzie przydziału w maju 2000 r. Niestety sam przydział nic nie rozstrzyga. Nie są w nim ani wyodrębnione ani nawet wymienione jego składniki. Nie ma w nim mowy o piwnicy, taraso-rampie, komunikacji osiedlowej, podjeździe dla matek z dziećmi i niepełnosprawnych, gruncie. Dzisiaj spółdzielnia odmawia mi prawa posiadania tych składników lokalu. Daje mi tylko prawo współużytkowania jako jednemu ze 150 lokali na tym osiedlu. Czy moje prawa są większe? Czy mam prawo do zachowania własności tych składników w chwili przekształcenia na wyodrębnioną własność? W jaki sposób lokal użytkowy (o ile jest użytkowy) jest już, cytuję państwa "wyodrębniony i samodzielny". Czy to jest tylko to, co ogólnie rzecz biorąc wynikało dotychczas z jego funkcji użytkowych."

Odpowiedź prawnika: Zasady wyodrębniania własności lokalu

O samodzielności lokalu powinien rozstrzygać sam fakt, że lokal stanowi przedmiot spółdzielczego prawa do lokalu. Chodzi tu bowiem o samodzielność lokalu w tym sensie, że ma on osobne wejście, wydzielony jest ścianami od innych pomieszczeń itp. Są to przesłanki o charakterze bardziej technicznym. To, czy w razie przekształcenia prawo do lokalu w prawo odrębnej własności, właściciel otrzyma udział we własności gruntu (będzie współwłaścicielem), czy udział w użytkowaniu wieczystym (będzie współużytkownikiem), zależy od okoliczności faktycznych. Tzn. Od tego, czy spółdzielnia jest właścicielem gruntu, na którym stoją budynki czy jego użytkownikiem wieczystym. Jeżeli ma miejsce ta druga sytuacja, członek spółdzielni nie może żądać, by uczyniono go współwłaścicielem gruntu.

Wracając do kwestii poszczególnych „składników” nieruchomości, należy zauważyć, że spółdzielnia powinna nie tylko określić rodzaj, położenia i powierzchnię lokalu, ale także pomieszczeń przynależnych, np. piwnic. Przepisy nie zobowiązują jednak spółdzielni w sposób wyraźny do sporządzenia odpowiednich planów. Jeżeli nie dopełni tego obowiązku w ciągu 24 miesięcy od pierwszego wniosku o wyodrębnienie własności lokalu, członek spółdzielni może realizować roszczenie na drodze sądowej. W zasadzie mógłby też wystąpić do sądu wcześniej, jeśli nie byłoby wątpliwości, że spółdzielnia z nieuzasadnionych powodów nie podejmuje żadnych działań w tym kierunku.

Co do pozostałych „składników” (taraso-rampa, podjazd, przejścia miedzy blokami), to przypuszczalnie nie wymagają one dodatkowego wyodrębnienia. Stanowić bowiem będą części składowe nieruchomości, gdyż podjazd dla wózków prawdopodobnie jest w zasadzie częścią bloków, podobnie jak taraso-rampa). Podobnie przejścia (komunikacja osiedlowa), która jest po prostu częścią nieruchomości gruntowej. Wyjątek dotyczy tylko ewentualnej drogi dojazdowej, gdyż nieruchomości zabudowane urządzeniami infrastruktury technicznej, w tym urządzeniami i sieciami technicznego uzbrojenia terenu związanymi z funkcjonowaniem budynków lub osiedli, muszą pozostać własnością spółdzielni. Jeśli jest to nadal jedna nieruchomość, konieczny jest podział nieruchomości. Tak więc nie jest wymagane odrębne oznaczenie tych składników (nadal z powyższym wyjątkiem). Wystarczy określenie udziału we własności nieruchomości lub w użytkowaniu wieczystym.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika