Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Ustawodawca nie uregulował kwestii zakładania parków miejskich, tj. czy mogą one być ogradzane czy nie. To, że park będzie ogrodzony nie oznacza, iż nie będzie wstępu na jego teren. Ogrodzenie parku może być podyktowane m. in. względami bezpieczeństwa czy porządku publicznego.
Ogradzając teren parku gmina działa jako inwestor, zgodnie z przepisami prawa budowlanego. Właściciele nieruchomości znajdujących się w strefie oddziaływania będą stronami postępowania administracyjnego. Pozostali mieszkańcy miasta nie mają w zasadzie środków prawnych, by zapobiec zmianom. Może to jednak nastąpić w ramach różnych inicjatyw obywatelskich.
Podobnie sprawa rozbiórki amfiteatru regulowana będzie przepisami prawa budowlanego i w ramach tego postępowania właściciele sąsiednich nieruchomości mogą działać. Należy jednak pamiętać, iż gmina jako właściciel tego terenu ma prawo samodzielnie decydować o podjęciu i zakresie inwestycji. W ramach postępowania administracyjnego dotyczącego robót budowlanych trudno raczej kwestionować słuszność decyzji władz miasta co do ogrodzenia terenu i rozbiórki budowli.
Ustawodawca uregulował natomiast sprawę ogrodów zoologicznych – w ustawie o ochronie przyrody. Ogrody zoologiczne podlegają ochronie w celu zapewnienia ich prawidłowej działalności i rozwoju.
W szczególności na terenie ogrodu zoologicznego obowiązuje zakaz:
-
wznoszenia na terenie ogrodu botanicznego lub zoologicznego obiektów budowlanych i urządzeń niezwiązanych z ich działalnością;
-
zmniejszenia obszaru ogrodu botanicznego lub zoologicznego na rzecz działalności niezwiązanej z ich rolą i przeznaczeniem;
-
zmiany na terenie ogrodu botanicznego lub zoologicznego lub w ich sąsiedztwie stosunków wodnych, w tym obniżenia poziomu wód gruntowych;
-
zanieczyszczania na terenie ogrodu botanicznego lub zoologicznego lub w ich sąsiedztwie powierzchni ziemi, wód i powietrza;
-
wznoszenia w sąsiedztwie ogrodu botanicznego lub zoologicznego obiektów budowlanych lub urządzeń przeznaczonych do prowadzenia działalności produkcyjnej lub usługowej, wpływających szkodliwie na warunki przyrodnicze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ogrodów.
Przede wszystkim jednak utworzenie i prowadzenie ogrodu botanicznego lub zoologicznego wymaga uzyskania zezwolenia ministra właściwego do spraw środowiska. Zezwolenie wydaje się po zasięgnięciu opinii wojewody właściwego ze względu na miejsce położenia ogrodu botanicznego lub zoologicznego, a także opinii organizacji zrzeszającej przedstawicieli ogrodów botanicznych lub zoologicznych. Nie wiemy, czy te wymagania zostały spełnione.
W świetle opisanej sytuacji ogrodu zoologicznego należałoby poinformować o tych faktach wojewodę, który może skontrolować zoo oraz ministra środowiska, który może cofnąć zezwolenie. Należy także powiadomić inspekcję weterynaryjną, która sprawuje nadzór nad postępowaniem ze zwierzętami.