Zasiedlenie budynku nie oddanego do użytku
Pytanie:
"Czy jest możliwe zasiedlenie budynku nie oddanego do użytku?"
Odpowiedź prawnika: Zasiedlenie budynku nie oddanego do użytku
Zgodnie z art. 55 prawa budowlanego przed przystąpieniem do użytkowania obiektu budowlanego należy uzyskać ostateczną decyzję o pozwoleniu na użytkowanie, jeżeli:
a) wzniesienie obiektu budowlanego wymagało pozwolenia na budowę i należą one do określonych kategorii ujętych w załączniku do ustawy
b) jeśli w decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego nałożono obowiązek uzyskania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie
c) przystąpienie do użytkowania obiektu budowlanego ma nastąpić przed wykonaniem wszystkich robót budowlanych
Jedną z kategorii budynków, które wymagają pozwolenia na użytkowanie są budynki mieszkalne z wyjątkiem budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Z opisu sprawy wynika, że Pana lokal znajduje się w budynku wielorodzinnym, a zatem musi zostać wydana decyzja o pozwoleniu na użytkowanie.
Z wnioskiem o udzielenia pozwolenia na użytkowanie ma wystąpić inwestor, a w tym przypadku jest nim deweloper. Również art. 57 ust. 7 prawa budowlanego przewidujący karę na użytkowanie obiektu budowlanego lub jego części bez uzyskania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie jest adresowany do inwestora. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w orzeczeniu z dnia 4 listopada 2009 r. (sygn. II OSK 1046/2009). Swoje stanowisko sąd argumentował tym, że z art. 59 ust. 7 prawa budowlanego stanowiącego, że stroną w postępowaniu o pozwolenie na użytkowanie jest wyłącznie inwestor wynika, że do kręgu stron postępowania w sprawie, której przedmiotem będzie zastosowanie kary pieniężnej należy zaliczyć również tylko inwestora. W innym orzeczeniu sąd podkreślił, że nie ma znaczenia dla wymierzenia kary z tytułu nielegalnego użytkowania obiektu lub jego części fakt, że inwestor przekazał obiekt do użytkowania osobie trzeciej (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 20 czerwca 2006 r., sygn. II SA/Bk 1022/2005).
W odniesieniu do Pana pytania warto przytoczyć jeszcze jedno orzeczenie NSA. W wyrok z dnia 3 grudnia 2009 r. (sygn. II OSK 1169/2009) sąd stwierdził, że „Składowanie w budynku elementów wyposażenia, połączone nawet z nocowaniem w tym budynku, w celu pilnowania tegoż wyposażenia czy też w celu nadzorowania miejsca budowy nie może być utożsamione z przystąpieniem do użytkowania obiektu budowlanego w rozumieniu art. 57 ust. 7 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane".
W zakresie wymierzenia kary z tytułu nielegalnego użytkowania ukaranym może być inwestor.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?