Zasiedznie własności nieruchomości

Pytanie:

Zamieszkuję nieruchomość od 40 lat której właściecielm jest nieżyjąca, matka która nie zostawiła testamentu. Czy w tym wypadku przysługuje mi prawo przez zasiedzenie?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zasiedzenie możliwe jest w przypadku nieprzerwanego posiadania rzeczy przez okres 20 lat - w przypadku posiadania w dobrej wierze, a 30 lat w przypadku posiadania rzeczy w złej wierze. W analizowanym przypadku istnieje podstawa do przyjęcia zasiedzenia w złej wierze (wiedziała bowiem Pani, że nieruchomośc Pani nie przysługuje.Jeżeli posiadanie to było samoistne (tj. posiadała Pani tę nieruchomość jak właściciel - dokonywała Pani wszelkich czynności władczych), i posiadanie to było nieprzerwane, należy stwierdzić, że nastąpiło zasiedzenie.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Maria Śmigalska

22.9.2012 21:57:57

Re: Zasiedznie własności nieruchomości

Witam,mieszkam w budynku moich rodzicach od 22 lat.Mama niezyje od 20 lat a tata od 4 lat.Mam 3 rodzeństwa czy będę musiała ich wszystkich spłacać.Sama utrzymuję dom ,płace podatek.Proszę o odpowiedż.Pozdrawiam


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 27.9.2017

  Umowa dożywocia - Na czym polega? Jak zawrzeć umowę dożywocia?

  Nasze społeczeństwo starzeje się w tempie podobnym do istniejącego w krajach wysoko rozwiniętych. Każdego roku mniej osób pracuje na emerytury coraz większej rzeszy osób nieaktywnych (...)

 • 24.9.2018

  Zasiedzenie - Kiedy można stać się właścicielem przez zasiedzenie?

  Zasiedzenie to jedna z form nabycia własności rzeczy poprzez jej długotrwałe, faktyczne posiadanie. W drodze zasiedzenia można nabyć własność każdej nieruchomości (gruntowej, budynkowej i lokalowej) (...)

 • 15.7.2017

  Czym jest użytkowanie wieczyste?

  Użytkowanie wieczyste to prawo o charakterze dość mocno zbliżonym do prawa własności, jednak nie tożsame z nim. W pewien sposób przypomina także ograniczone prawa rzeczowe. Użytkowanie (...)

 • 19.8.2018

  Umożliwienie dochodzenia do własności starych lokali mieszkalnych

  Nowelizacja zakłada umożliwienie dochodzenia do własności w wypadku lokali mieszkalnych budowanych przed 1995 r. Ma to zlikwidować lukę prawną, powstałą po wejściu w życie ustawy (...)

 • 25.5.2016

  Jak uzyskać uwłaszczenie?

  Często się zdarza, że nie interesujemy się i nie dbamy o stan prawny naszych nieruchomości. Skutkiem tego może być nasze zaskoczenie, gdy chcemy komuś darować lub sprzedać nieruchomość i okazuje (...)