Zasiłek chorobowy przy poronieniu

Pytanie:

Za zwolnienie w okresie ciąży przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku. Chciałabym się dowiedzieć, jak to wygląda w momencie, gdy zwolnienie spowodowane jest poronieniem?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 11 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, jeżeli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży, uprawnionej przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku (art. 11 ust. 2 ustawy). Stawka ta jest stawką szczególną, powiązaną z okresem ciąży. Jeżeli niezdolność do pracy spowodowana jest inną przyczyną (np. poronieniem), osobie uprawnionej przysługuje stawka podstawowa - tj. 80 % podstawy wymiaru zasiłku.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Ant

5.12.2009 6:45:57

Re: Zasiłek chorobowy przy poronieniu

Powiem, że nie rozumiem tego przepisu, bo poronienie nie jest zwykłą chorobą, nie jest czymś co się przechodzi i o czym się zapomina. To pozostaje w człowieku przez całe życie... 80% wynagrodzenia w tej sytuacji to jeszcze dodatkowa kara i komunikat jaki wysyłany jest do kobiety brzmi: nic się nie stało, to tylko choroba. Doświadczyłam tej "choroby", jest nieuleczalna


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: