Zasiłek chorobowy przy poronieniu

Pytanie:

"Za zwolnienie w okresie ciąży przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku. Chciałabym się dowiedzieć, jak to wygląda w momencie, gdy zwolnienie spowodowane jest poronieniem?"

Odpowiedź prawnika: Zasiłek chorobowy przy poronieniu

Zgodnie z art. 11 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, jeżeli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży, uprawnionej przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku (art. 11 ust. 2 ustawy). Stawka ta jest stawką szczególną, powiązaną z okresem ciąży. Jeżeli niezdolność do pracy spowodowana jest inną przyczyną (np. poronieniem), osobie uprawnionej przysługuje stawka podstawowa - tj. 80 % podstawy wymiaru zasiłku.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Ant 2011-12-05 06:45:57

    Powiem, że nie rozumiem tego przepisu, bo poronienie nie jest zwykłą chorobą, nie jest czymś co się przechodzi i o czym się zapomina. To pozostaje w człowieku przez całe życie... 80% wynagrodzenia w tej sytuacji to jeszcze dodatkowa kara i komunikat jaki wysyłany jest do kobiety brzmi: nic się nie stało, to tylko choroba. Doświadczyłam tej "choroby", jest nieuleczalna


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika