Zasiłek przedemerytalny przy skróconym okresie wypowiedzenia?

Pytanie:

"Mam 51 lat. Po 30 latach pracy rozwiązano ze mną umowę o pracę z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy. Okres wypowiedzenia skrócono z 3 miesięcy do 1 miesiąca za porozumieniem stron. Czy w takim przypadku przysługuje mi zasiłek przedemerytalny, jeżeli złożę właściwe dokumenty w Urzędzie Pracy do dnia 28.12. br.? Czy przy skróconym okresie wypowiedzenia (za porozumieniem stron - z przyczyn zakładu pracy) przysługuje mi odszkodowanie za pozostałą część okresu wypowiedzenia?"

Odpowiedź prawnika: Zasiłek przedemerytalny przy skróconym okresie wypowiedzenia?

Regulację dotyczącą zasiłku przedemerytalnego reguluje ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych. Zgodnie z jej treścią, świadczenie przedemerytalne przysługuje osobie, która:

  • do dnia rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z powodu likwidacji pracodawcy lub niewypłacalności pracodawcy, w rozumieniu przepisów o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, u którego była zatrudniona lub pozostawała w stosunku służbowym przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, ukończyła co najmniej 56 lat - kobieta oraz 61 lat - mężczyzna i posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, (dotyczy to więc sytuacji, w której nastąpiła likwidacja czy też upadłość pracodawcy w pracownik spełnia wskazane wymagania) lub 

 

  • do dnia rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001), zwanej dalej „ustawą o promocji zatrudnienia", w którym była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, ukończyła co najmniej 55 lat - kobieta oraz 60 lat - mężczyzna oraz posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn (czyli przykładowo w przypadku zwolnienia pracownika z przyczyn ekonomicznych przez pracodawcę - w tym przypadku ważny jest wiek oraz okres ubezpieczenia osoby), lub 

 

  • do dnia ogłoszenia upadłości prowadziła nieprzerwanie i przez okres nie krótszy niż 24 miesiące pozarolniczą działalność, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887, z późn. zm. ), zwanej dalej „ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych", i za ten okres opłaciła składki na ubezpieczenia społeczne oraz do dnia ogłoszenia upadłości ukończyła co najmniej 56 lat - kobieta i 61 lat - mężczyzna i posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, (ten przepis stosuje się do osób prowadzących działalność gospodarczą) lub

 

  • zarejestrowała się we właściwym powiatowym urzędzie pracy w ciągu 30 dni od dnia ustania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, pobieranej nieprzerwanie przez okres co najmniej 5 lat, i do dnia, w którym ustało prawo do renty, ukończyła co najmniej 55 lat - kobieta oraz 60 lat - mężczyzna i osiągnęła okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn (niniejszy przepis dotyczy osób niezdolnych do pracy), lub 

 

  • do dnia rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia, w którym była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn (w tym przypadku najważniejszy jest więc okres ubezpieczenia), lub 

 

  • do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego, z powodu likwidacji pracodawcy lub niewypłacalności pracodawcy, w rozumieniu przepisów o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, u którego była zatrudniona lub pozostawała w stosunku służbowym przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, posiadała okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 34 lata dla kobiet i 39 lat dla mężczyzn. 

Świadczenie przedemerytalne przysługuje wskazanej powyżej osobie, która po upływie co najmniej 6 miesięcy pobierania zasiłku dla bezrobotnych, o którym mowa w ustawie o promocji zatrudnienia, jeżeli osoba ta spełnia łącznie następujące warunki: 

  • nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna
  • w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia, albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych; 
  • złoży wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 6-miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych. 

Organem właściwym dla przyznania zasiłku jest Zakąłd Ubezpieczeń Społecznych - nie Urząd Pracy.

Jak wynika z opisu sytuacji nie spełnia Pani warunków decydujących o przyznaniu zasiłku, w związku z czym nie będzie on Pani przysługiwał.

W zakresie drugiego z zadanych pytań wskazujemy, iż jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o prace zawartej na czas nie określony następuje z przyczyn dotyczących pracodawcy, pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o prace, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do jednego miesiąca. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą cześć okresu wypowiedzenia. W treści pytania jednakże zaznaczono, że skrócenie okresu wypowiedzenie nastąpiło „za porozumieniem stron”. Taki tryb jest dopuszczalny, tyle, że wówczas odszkodowanie pracownikowi się nie należy.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • aga 2012-01-11 21:43:16

    z tego co przeczytałam to nic nie kapuje tak tłumaczycie aby nie zrozumiec


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika