Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych zasiłek rodzinny przysługuje rodzicom, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 504,00 zł. W przypadku utraty dochodu prawo do zasiłku rodzinnego ustala się na wniosek osoby na podstawie dochodu rodziny lub dochodu osoby uczącej się pomniejszonego o utracony dochód (ust. 4)Naszym zdaniem przepis ten nie zmienia zasad, warunków dochodowych. Przyznawania zasiłku, a jedynie odwraca metodę obliczania dochodów.
Aby obliczyć miesięczny dochód na członka rodziny MOPS bierze pod uwagę dochód za rok, a potem wylicza średnią. Naszym zdaniem powinien też uwzględnić, że w ciągu roku Pana żona uzyskiwała dochód nie tylko w postaci wynagrodzenia, ale i w postaci zasiłku chorobowego. Proszę jednak pamiętać, że zasiłek chorobowy za okres ciąży wynosi 100 % podstawy (zasadniczo jest więc równy wynagrodzeniu). Być może więc MOPS wziął pod uwagę pełny dochód, ale tylko w oparciu o zaświadczenie o zarobkach, bo zasiłek był im równy.
Zgodnie z § 17 rozporządzenia w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne w przypadku utraty przez członka rodziny dochodu, od dochodu rodziny odejmuje się przeciętną miesięczną kwotę utraconego dochodu.
Nie pomniejsza się dochodu rodziny o dochód utracony, jeżeli w tym samym roku kalendarzowym osoba uzyskała inny dochód i nie utraciła go przed zgłoszeniem wniosku o zasiłek, bez względu na przerwę w uzyskiwaniu dochodów w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy.
Prawo do świadczeń rodzinnych ustala się od pierwszego pełnego miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła utrata dochodu, nie wcześniej jednak niż od miesiąca złożenia wniosku.
Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający utratę przez członka rodziny dochodu oraz wysokość utraconego dochodu.