Zaskarżenie uchwały Rady Gminy

Pytanie:

"Skierowałem do RG skargę na naruszanie praworządności przez wójta. Katalog zarzutów był bardzo obszerny. Chodziło m.in. o nie udzielanie informacji publicznej (WSA wydał w tej sprawie 37 wyroków zobowiązujących), ukrywanie dokumentów, fałszowanie dokumentów meldunkowych, nie przekazywanie akt do WSA, uniemożliwianie przeprowadzenia postępowania rozgraniczeniowego, bezprawne przywłaszczenie na rzecz gminy gruntów prywatnych i szereg innych. Rada Gminy rozpatrzyła moją skargę jedynie w zakresie nieudzielania informacji publicznej przez wójta. Powiadomiła mnie, że skarga złożona w trybie art. 227 kpa jest bezzasadna. Do powiadomienia dołączono uchwałę RG wraz z uzasadnieniem. Z uzasadnienia wynika, że RG nie jest kompetentna do rozpatrzenia skargi w tym zakresie, a ja zaspokojenie uzyskałem wyrokami kompetentnych organów czyli WSA. Tym samym nie odniesiono się w ogóle do zarzutu wielokrotnego naruszenia przez wójta praworządności. RG tolerując łamanie prawa przez wójta sama łamie prawo nie wywiązując się z obowiązków kontrolnych. Czy w tej sytuacji, mimo że uchwała RG zapadła niejako w konsekwencji postępowania skargowego (art.227 kpa) mam możliwość ją zaskarżyć w trybie art. 101 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym do WSA?"

Odpowiedź prawnika: Zaskarżenie uchwały Rady Gminy

Art. 101 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym stanowi, że „Każdy, czyj interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone uchwałą lub zarządzeniem podjętymi przez organ gminy w sprawie z zakresu administracji publicznej, może - po bezskutecznym wezwaniu do usunięcia naruszenia - zaskarżyć uchwałę lub zarządzenie do sądu administracyjnego.

 

Zasadą ogólną jest zatem możliwość zaskarżenia uchwały podjętej przez radę gminy do sądu administracyjnego, przy czym konieczne jest spełnienie określonych warunków.

 

Pan otrzymał uchwałę rady gminy jako formę zawiadomienia o załatwieniu skargi wniesionej na podstawie przepisów kodeksu postępowania administracyjnego. W orzecznictwie wskazano, że nie jest dopuszczalne wniesienie skargi do sądu administracyjnego w tego rodzaju sprawach, tj. zarówno w przypadku niezałatwienia sprawy zgodnie z oczekiwaniem skarżącego, jak i w przypadku nieudzielenia mu odpowiedzi w terminie (postanowienie NSA z 23 lipca 2001 r., II SAB 213/2000 - Lex nr 54555; postanowienie NSA z 9 grudnia 1999 r., III SAB 7/99, LexPolonica nr 345390 - ONSA 2001, nr 1, poz. 27; postanowienie NSA z 18 lutego 1997 r., III SAB 1/97 - Lex nr 29038; postanowienie NSA z 13 lipca 1983 r., II SA 593/83, LexPolonica nr 297196 - ONSA 1983, nr 2, poz. 55).

 

Odrzucono także możliwość wniesienia skargi do sądu administracyjnego w przypadku wniesienia skargi, do której rozpatrzenia są właściwe rady gmin, powiatów oraz sejmików województw. Wprawdzie załatwienie takiej skargi polega na wydaniu stosownej uchwały przez właściwą radę, a uchwały organów przedstawicielskich samorządu terytorialnego mogą być zaskarżane do sądu administracyjnego, jednakże Naczelny Sąd Administracyjny przyjął, że uznanie w takiej sytuacji skargi do sądu administracyjnego za dopuszczalną powodowałoby niczym nieuzasadnioną nierówność prawną podmiotów. Tym bowiem, których skarga nie została załatwiona w formie uchwały, skarga do sądu na czynność informującą o sposobie załatwienia nie przysługiwałaby (postanowienie NSA z 12 kwietnia 2001 r., I SA 2668/2000 - Lex nr 54426) – tak Piotr Przybysz Najnowsze wydanie: Kodeks postępowania administracyjnego. Komentarz Warszawa 2009 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie VI) ss. 504.

 

Wątpliwości w tym zakresie nie pozostawia choćby postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z 24 czerwca 2009 r., sygn. II SA/Go 417/2009 - Uchwały podjęte w wyniku skargi wniesionej na podstawie art. 227 kpa są taką samą czynnością informującą o sposobie załatwienia skargi, jak i czynności innych organów wymienionych w art. 229 kpa, którym uchwała nie jest przypisana jako forma prawna działania. A zatem nie podlega zaskarżeniu do sądu administracyjnego. Zawiadomienie z art. 238 § 1 kpa nie dotyczy uprawnień lub obowiązków wynikających z przepisów prawa, co przesądza o niezaskarżalności tego typu czynności.

 

Nie ma więc Pan możliwości zaskarżenia takiej uchwały w trybie art. 101 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika