Zatarcie skazania a pytanie o karalność

Pytanie:

"W 2006 r. zagubiłem prawo jazdy i złożyłem wniosek o duplikat w wydziale komunikacji, po który się nie zgłosiłem, bo po jakimś czasie odnalazłem dokument prawa jazdy. Zapomniałem poinformować o odnalezieniu prawa jazdy. Dopiero podczas rutynowej kontroli policyjnej okazało się, że w systemie widnieje ze posiadam 2 dokumenty: i oryginał, i wtórnik, mimo że tego ostatniego nawet nie odebrałem. Co więcej, postawiono mi zarzut podania fałszywych informacji w czasie składania wniosku o wtórnik. Wydawało mi się to niedorzeczne. Niestety sąd, ku mojemu zdziwieniu, wydał wyrok skazujący w oparciu bodajże o art. 233 k.k na karę pół roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Czy teraz do końca życia na pytanie policji czy sądu "czy był Pan karany za składanie fałszywych oświadczeń" będę musiał odpowiadać: tak?"

Odpowiedź prawnika: Zatarcie skazania a pytanie o karalność

Zgodnie z art. 106 zd. 1 kodeksu karnego, z chwilą zatarcia skazania uważa się je za niebyłe. Wpis o skazaniu usuwa się z rejestru skazanych. Zatarcie skazania w przypadku kary warunkowo zawieszonej następuje z upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu próby (art. 76 §1 k.k.). Kiedy nastąpi zatarcie skazania (co ma miejsce z upływem przepisanego czasu - wykreślenie z rejestru ma charakter deklaratoryjny), będzie Pan traktowany tak, jak osoba, która nigdy nie ponosiła odpowiedzialności karnej. Będzie Pan mógł pominąć fakt skazania we wszelkich składanych publicznie deklaracjach, w tym odpowiadając na pytanie o uprzednią karalność. Takie pominięcie nie będzie prowadziło do odpowiedzialności karnej z art. 233 k.k. (zob. G. Bogdan [w:] A. Zoll (red.), Kodeks karny. Część ogólna. Komentarz. Tom I. Komentarz do art. 1-116 k.k., wyd. II, Warszawa 2004).

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika