Zatrudnienie właściciela firmy

Pytanie:

"Spółka z o.o. ma siedzibę w Polsce. Zarząd stanowią dwie osoby (Francuzi) nie mieszkający w Polsce. Udziały: 50/50. Obydwie osoby prowadzą we Francji odrębne firmy. Francuz, prezes firmy chce dostawać comiesięczne wynagrodzenie ze swojej firmy w Polsce na podstawie umowy o pracę. Francuz, prezes firmy, chce dostawać comiesięczne wynagrodzenie ze swojej firmy w Polsce na podstawie umowy o pracę. Czy jeden z udziałowców może być zatrudniony na umowę o pracę w tejże spółce? Czy jest to możliwe?"

Odpowiedź prawnika: Zatrudnienie właściciela firmy

Nie ma przeszkód, by w spółce wieloosobowej (a z taką mamy do czynienia w pytaniu) zatrudnić jednego z udziałowców jako członka zarządu. Pojawiają się jednak pewne wątpliwości, czy może to być umowa o pracę, ponieważ jej podstawową cechą jest podporządkowanie pracownika pracodawcy. Tej cechy z reguły nie posiada stosunek łączący członka zarządu ze spółką (członkowie zarządu są w zasadzie samodzielni). W praktyce często zdarza się zatrudnienie wspólników jako członków zarządu właśnie na podstawie umowy o pracę, ale warto zwrócić uwagę na możliwe konsekwencje w postaci stwierdzenia pozorności stosunku pracy, szczególnie ze strony ZUS.

Proszę pamiętać, że umowę o pracę z członkiem zarządu może zawrzeć w imieniu spółki rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika